8 Marca 2023

Oszustwa na OLX – na czym polegają i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Udostępnij:
OLX to internetowa platforma handlowa, którą zna niemal każdy. Za jej pośrednictwem możesz m.in. znaleźć pracę, kupić używane artykuły dziecięce, adoptować zwierzę czy sprzedać swój stary samochód. Z tego narzędzia może korzystać każdy – nic więc dziwnego, że wśród sprzedawców i kupujących pojawiają się też oszuści, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Podpowiadamy, jak rozpoznać taką nieuczciwą osobę i jak skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą.

Platforma OLX – jak działa?

Jeśli robisz zakupy w internecie lub poszukujesz interesujących ogłoszeń o pracy czy nieruchomościach na wynajem, z pewnością wiesz, czym jest portal OLX. To popularny serwis ogłoszeniowy, z którego korzysta ponad 14 mln Polaków.
Aby sprzedać przedmiot lub zaoferować swoje usługi przez OLX, należy założyć i aktywować konto. Użytkownik serwisu może na nim działać jako przedsiębiorca, który chce prowadzić bardziej rozbudowaną sprzedaż, lub jako osoba prywatna. Sprzedaż za pośrednictwem tej platformy działa na jasno określonych zasadach:
  1. Sprzedawca zamieszcza ogłoszenie o produkcie.
  2. Otrzymuje wiadomość z serwisu, gdy ktoś kupi jego przedmiot.
  3. Po wygenerowaniu numeru przesyłki nadaje paczkę.
  4. W ciągu 24 godzin potwierdza sprzedaż w zakładce Twoje przesyłki/sprzedajesz, uzupełnia niezbędne dane.
  5. Czeka na informację zwrotną od kupującego. Jeśli wszystko jest w porządku, w ciągu 3 dni roboczych Sprzedawca otrzyma przelew na konto bankowe.
  6. Nadawcą przelewu będzie PayU, czyli operator szybkich płatności, z którego usług korzysta platforma OLX.
Portal daje też możliwość komunikacji Sprzedającego z Kupującym. Za pośrednictwem Wiadomości OLX możesz zadać pytanie o produkt/usługę lub negocjować jego cenę.

Oszustwa na OLX – najczęściej spotykane metody

Popularność platformy OLX przyciąga nie tylko przedsiębiorców, pracodawców czy osoby, które chcą wynająć mieszkanie. W tej przestrzeni można też spotkać oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze lub otrzymać wartościowy przedmiot bez dokonania zapłaty. Najczęściej działają oni według następujących schematów:

„Oszustwo nigeryjskie”

Właściciele portalu OLX ostrzegają przed oszustami, którzy piszą łamaną polszczyzną rodem z Google translatora i proszą o wysyłkę przedmiotów do Nigerii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. Czasem podszywają się pod osoby z krajów dotkniętych wojną i próbują wzbudzić litość.

Wyłudzenie pieniędzy

Dzieje się to najczęściej wtedy, gdy Sprzedawca nalega na opłacenie towaru czy też samej przesyłki „z góry” i dąży do dokonywania operacji poza oficjalnymi kanałami OLX. Osoby, które padły ofiarą takich oszustów, zapłaciły za przedmioty, które nigdy do nich nie dotarły. Coraz częściej zdarzają się oszustwa na BLIK – sprzedawca nalega na podanie 6-cyfrowego kodu, który miałby przyspieszyć finalizację transakcji. W rzeczywistości umożliwia mu to szybką wypłatę środków z bankomatu, a kupujący nie otrzymuje wybranego przedmiotu.

Wyłudzenie danych – phishing

Phishing to metoda, która polega na podszywaniu się pod istniejące firmy, aby uzyskać wrażliwe dane dostępowe i przejąć kontrolę np. nad kontem bankowym. Oszuści mogą podawać się za operatorów płatności, kurierów lub banki. Ich celem jest wyłudzanie danych osobowych i posługiwanie się nimi dla własnych korzyści. Nieuczciwi ludzie podszywają się także pod pracodawców, zbierają wrażliwe informacje takie jak PESEL czy numer dowodu osobistego i wykorzystują je np. do zaciągania pożyczek.

Fałszywe potwierdzenia przelewów

Pamiętaj, że oszustem może być nie tylko sprzedawca, ale także kupujący. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy nalega on na szybkie wysłanie towaru i przesyła screenshot rzekomej transakcji bankowej. Fałszywe potwierdzenia przelewu zazwyczaj nie mają dat zrealizowania płatności – oszust jedynie zleca przelew, robi zrzut ekranu dla sprzedawcy, a następnie anuluje całą operację. Zdarza się też, że fałszywi kupujący lub sprzedawcy kontaktują się przez komunikator WhatsApp i wysyłają linki do formularzy, które do złudzenia przypominają wiadomość ze strony OLX. Podanie danych karty bankowej może skutkować wtedy wyczyszczeniem konta.

Nieistniejące nieruchomości

Oszuści na OLX działają także w kategoriach dotyczących wynajmu nieruchomości. Przeważnie próbują wyłudzić zaliczki za pobyt lub oferują płatną prezentację lokalu na wynajem długoterminowy. Często stoi za tym bardzo atrakcyjne ogłoszenie, które ma przyciągnąć Twoją uwagę dużą liczbą dobrej jakości zdjęć. W rzeczywistości może okazać się, że prezentowany obiekt nie istnieje (a zaliczka przepada, często wraz z kupującym).

Oszuści na OLX – po czym ich rozpoznać?

Na OLX można spotkać nieuczciwych sprzedawców lub kupujących. Aby nie paść ofiarą wyłudzenia pieniędzy lub danych, uważnie przyglądaj się zachowaniom osoby, z którą nawiązujesz kontakt. Czerwona lampka powinna zapalić się, jeśli występują rozbieżności w lokalizacji – sprzedawca mieszka w Warszawie, ale umożliwia odbiór przedmiotu na drugim końcu Polski i prosi, aby zapłacić mu „z góry”. Nieuczciwe osoby często proszą o dokonanie płatności przed wysyłką produktu, co jest niezgodne z założeniami platformy OLX.

Powodem do nabrania podejrzeń jest też sytuacja, w której sprzedawca wywiera na tobie presję, tj. sugeruje, że musisz jak najszybciej dokonać zakupu, bo ma już kilku innych chętnych na wybrany przez ciebie produkt. Często tego typu oszuści nalegają też na ekspresowe wpłaty i za wszelką cenę dążą do tego, aby ominąć zasady wysyłania przesyłek na OLX. Zdarza się, że oszust chce potwierdzić swoją rzekomą wiarygodność i wysyła ci skan swojego dowodu osobistego. Nie masz jednak pewności, czy dany dokument jest autentyczny i czy nie został skradziony.

Nieuczciwy kupujący lub sprzedawca będzie też nalegał na kontakt poza oficjalnymi kanałami OLX – poda ci swój prywatny e-mail lub zaproponuje rozmowę za pośrednictwem internetowego komunikatora. Cel takiego działania to dokonanie transakcji na jego warunkach, bez przestrzegania zasad platformy. Oszuści często mają specyficzne wymagania w związku z płatnością, np. proszą, aby zatytułować przelew przypadkowym ciągiem znaków lub nie podawać imienia i nazwiska odbiorcy przelewu.

Twoją czujność powinny wzbudzić też ogłoszenia, które przedstawiają wysokiej jakości produkty lub atrakcyjne nieruchomości na wynajem w bardzo niskich cenach. Piękne zdjęcia przyciągają uwagę, a perspektywa fantastycznej okazji cenowej sprawia, że łatwo stracić czujność. W takiej sytuacji zawsze czytaj opinie o sprzedawcy.

Zobacz także: Jak ustrzec się przed kradzieżą danych w Internecie?

Jak zgłosić oszustwo na OLX i odzyskać pieniądze?

Jeśli padłeś ofiarą internetowego oszustwa przez OLX, nie czekaj i zgłoś ten incydent za pomocą specjalnego formularza na stronie OLX. Następnie powiadom swój bank o zaistniałej sytuacji i zgłoś kradzież na policję. Odzyskanie pieniędzy może nie być łatwe – trzeba wkroczyć na drogę sądową. Poszkodowany konsument, który działa na własną rękę, ma niewielkie szanse, aby wygrać taką sprawę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie doświadczonego prawnika. Wybierając jeden z naszych pakietów w ChronPESEL.pl, zapewniasz sobie nie tylko natychmiastową informację o tym, że ktoś posłużył się Twoimi danymi, ale także możesz liczyć na asystę prawną. W ramach jednego z pakietów otrzymasz ponadto zwrot kosztów koniecznych usług prawnych.

Przeczytaj również: Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych?

OLX – jak kupować i sprzedawać bezpiecznie?

Aby uniknąć przykrych konsekwencji oszustwa na OLX, zachowaj szczególną ostrożność.
  1. Korzystaj z oficjalnych kanałów komunikacyjnych, tj. wysyłaj i odpowiadaj na wiadomości przez OLX.
  2. Nie klikaj w podejrzane linki wysłane przez sprzedawcę lub kupującego.
  3. Wybieraj rekomendowaną, bezpieczną formę płatności i nie przelewaj środków bezpośrednio na konto sprzedawcy.
  4. Nie podawaj sprzedawcy kodu BLIK.
  5. Nie wypełniaj żadnych formularzy, które nie zostały wysłane bezpośrednio przez OLX.
  6. Nie ulegaj presji – daj sobie czas na decyzję dotyczącą zakupu.
  7. Zawsze sprawdzaj autentyczność i wiarygodność osoby/firmy, którym udostępniasz wrażliwe dane takie jak PESEL czy numer dowodu osobistego.
Działania internetowych oszustów nie zawsze da się uniknąć, jednak przestrzeganie zasad bezpiecznych zakupów w internecie pozwoli ci zminimalizować ryzyko wyłudzenia pieniędzy lub danych.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć