5 Kwietnia 2024

Kradzież telefonu – co zrobić, aby chronić cenne dane?

Udostępnij:
Telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. Służą do komunikacji, pracy, rozrywki i przechowywania ważnych danych. Niestety – mimo powszechnego dostępu do tego rodzaju urządzeń – ryzyko kradzieży smartfona cały czas istnieje. Jeśli ktoś ukradnie Twój telefon, musisz pamiętać o kilku czynnościach, które trzeba podjąć, aby zminimalizować straty i ochronić dane.

Dlaczego złodzieje kradną telefony komórkowe?

Mimo licznych zabezpieczeń telefony komórkowe i smartfony nadal padają ofiarą złodziei. Zjawisko to – z różnym nasileniem – nadal stanowi duży problem, jednak dziś ma zupełnie inny wymiar niż np. dekadę temu. Dawniej złodzieje smartfonów kierowali się głównie chęcią sprzedaży nowoczesnych urządzeń. Dziś, gdy smartfona ma niemal każdy z nas, ich motywacja jest nieco inna. Smartfon to minikomputer, w którym zapisujesz swoje ważne hasła i który daje Ci dostęp do osobistych aplikacji (w tym bankowych). Dla wielu osób te urządzenia pełnią również funkcję portfela, bo przecież wystarczy zbliżyć telefon do terminala, aby zapłacić BLIK-iem.

Dla złodziei wejście w posiadanie cudzego smartfona to szansa na dokonanie zakupów czyimś kosztem, a czasami nawet kradzież tożsamości. Celem może być również przejęcie kontroli nad mediami społecznościowymi i próba wyłudzenia pieniędzy od znajomych ofiary. Jeśli więc ktoś ukradnie Twój telefon, musisz działać szybko i zdecydowanie.

Sprawdź, czy telefon nie został zgubiony

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, gdy nie możesz znaleźć swojego telefonu, jest upewnienie się, czy nie został on zgubiony. Sprawdź wszystkie miejsca, w których mógłbyś go zostawić, takie jak kieszenie, torby czy samochód. Jeśli mimo to nie możesz go znaleźć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że smartfon został skradziony lub zagubiony.

Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś zostawić go w środkach komunikacji miejskiej lub w innym miejscu publicznym, możesz zamieścić ogłoszenie na kanałach typu „Spotted”. Potęga mediów społecznościowych w takich sytuacjach może przewyższyć Twoje oczekiwania.

Skorzystaj z funkcji zdalnego śledzenia

Wielu producentów smartfonów oferuje funkcje zdalnego śledzenia, które mogą pomóc w zlokalizowaniu skradzionego sprzętu. Jeśli masz telefon firmy Apple, skorzystaj z aplikacji „Znajdź mój iPhone”. Korzystasz z telefonu z systemem Android? Sprawdź, czy masz włączoną funkcję „Znajdź mój telefon”. Dzięki tym rozwiązaniom będziesz w stanie zobaczyć lokalizację swojego telefonu na mapie i zwiększyć szanse na jego odzyskanie.

Przykładowo, aby skorzystać z funkcji „Znajdź mój iPhone” włącz aplikację Lokalizator na innym urządzeniu Apple lub zaloguj się na stronie iCloud w przeglądarce internetowej na dowolnym sprzęcie. Wszystko, czego potrzebujesz, to dane Apple ID. Jeśli telefon znajduje się w znanym Ci miejscu (np. na uczelni lub na terenie zakładu pracy), istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie doszło do kradzieży, tylko po prostu go zgubiłeś.

Zablokuj urządzenie zdalnie

Jeśli nie udało Ci się zlokalizować swojego telefonu za pomocą funkcji zdalnego śledzenia lub jesteś pewien, że został on skradziony, jak najszybciej zablokuj urządzenie. Możesz zrobić to zdalnie – taka funkcja jest dostępna w niektórych aplikacjach śledzących lub zabezpieczających. To działanie da Ci pewność, że nieuprawnione osoby nie wejdą w posiadanie Twoich danych.

Jeśli chcesz zablokować skradziony telefon z systemem operacyjnym Android, wykonaj następujące czynności:
  1. Wejdź na stronę www.google.com/android/find – możesz to zrobić z poziomu przeglądarki internetowej.
  2. Zaloguj się do swojego konta Google (dane dostępowe są kluczowe, aby móc wykonać tę operację).
  3. Po zalogowaniu wyświetli się lista wszystkich urządzeń skonfigurowanych z kontem Google. Wybierz zgubiony lub skradziony telefon i wyloguj się na nim ze swojego konta, wyczyść hasła i wszystkie wrażliwe informacje.

Zmień hasła

Kradzież telefonu to sytuacja, w której dane mogą być narażone na niebezpieczeństwo, np. atak cyberprzestępcy, który będzie chciał wyczyścić Twoje konto bankowe lub wyłudzić pieniądze od Twoich znajomych. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zmienić hasła do różnych kont, takich jak poczta e-mail, media społecznościowe czy usługi bankowe. Wykorzystaj inne urządzenie (tablet, laptop lub inny smartfon), aby zalogować się na swoje konta i pozmieniać hasła. To pomoże Ci zabezpieczyć swoje dane przed ewentualnymi próbami nieautoryzowanego dostępu.

Wymaż dane zdalnie

Jeśli masz dostęp do swoich kont na innym urządzeniu, możesz zdalnie usunąć dane z zaginionego telefonu. Skorzystaj z funkcji zdalnego czyszczenia, które są dostępne m.in. dla użytkowników systemu operacyjnego Android. Zrobisz to równocześnie ze zdalnym blokowaniem telefonu. Wymazanie wrażliwych danych z telefonu zminimalizuje ryzyko ich wykorzystania przez nieznajome osoby.

Przywróć dane na nowym urządzeniu

Zablokowanie urządzenia i wymazanie danych ze skradzionego telefonu nie musi oznaczać bezpowrotnej utraty cennych informacji czy zdjęć. Jeśli zakupisz nowy telefon lub masz dostęp do innego urządzenia, możesz przywrócić swoje dane z kopii zapasowej.

Jeśli korzystasz z usługi takiej jak Dropbox, kopie zapasowe tworzą się automatycznie, co znacznie ułatwia proces przywracania ich na nowym urządzeniu. Jeśli nie korzystasz z tej funkcji, warto zastanowić się nad regularnym tworzeniem kopii zapasowych danych, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Chcesz sprawdzić, czy Twoje dane do logowania nie wyciekły? A może zależy Ci na otrzymywaniu powiadomień, gdy Twój login zostanie upubliczniony w ramach wycieku danych? Skorzystaj z usługi Chroń PESEL, jaką jest Lokalizator wycieku danych, dzięki któremu zyskasz dostęp do informacji o tego rodzaju zdarzeniach i dowiesz się, czy nie dotyczą Cię one osobiście.

Monitoruj swoje konta

Po przywróceniu danych na nowym urządzeniu ważne jest regularne monitorowanie swoich kont, aby sprawdzić, czy nie dzieje się tam nic podejrzanego. Sprawdzaj logowania, aktywność i ewentualne zmiany w swoich kontach. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane ruchy, natychmiast podejmij odpowiednie kroki, takie jak zmiana hasła czy kontakt z obsługą klienta.

Szczególnie ważne jest monitorowanie konta bankowego, jeśli masz włączoną usługę płacenia telefonem. Aby utrudnić nieuczciwym osobom dostęp do aplikacji bankowych, skorzystaj z biometrycznej blokady ekranu za pomocą odcisku palca.

Skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej

W przypadku kradzieży telefonu warto skontaktować się z operatorem sieci komórkowej i zablokować kartę SIM. Zablokowanie numeru telefonu uniemożliwi korzystanie z niego osobom nieupoważnionym. Pamiętaj jednak, że operator sieci komórkowej nie jest w stanie odzyskać skradzionego telefonu, ale może zwiększyć bezpieczeństwo Twojego numeru.

Zgłoś kradzież na policję

W przypadku kradzieży telefonu warto zgłosić to na policję. Mimo że szanse na odzyskanie telefonu są niewielkie, zgłoszenie kradzieży może pomóc w ściganiu przestępców, którzy często działają w sposób zorganizowany. Co więcej, posiadanie dokumentacji policyjnej ułatwi dochodzenie odszkodowania z ubezpieczenia.
Kradzież telefonu to sytuacja stresująca i frustrująca, ale – jeśli się zdarzy – musisz zachować zimną krew, aby podjąć wszystkie możliwe kroki w celu zminimalizowania strat i zabezpieczenia danych. Pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowych, które pomogą Ci szybko odzyskać dostęp do danych na nowym urządzeniu. Sprawdź, jak korzystać ze zdalnego śledzenia i blokowania telefonu, aby w razie potrzeby sprawnie uruchomić tę funkcję.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć