4 Marca 2024

ChronPESEL.pl uruchomił Lokalizator wycieku danych

Udostępnij:
Serwis ChronPESEL.pl dodał do swojej oferty nową usługę, czyli Lokalizator wycieku danych. Jej największą zaletą jest możliwość szybkiej reakcji, jeśli np. adres e-mail zostanie upubliczniony w Internecie bez naszej wiedzy. Dzięki współpracy z witryną haveibeenpwned.com użytkownik zostanie o tym fakcie ostrzeżony.

Lokalizator wycieku danych poinformuje nas SMS-em i e-mailem, jeśli ktoś bez naszej wiedzy opublikuje w sieci login do naszej skrzynki e-mailowej lub aplikacji internetowej. Po aktywacji usługi w serwisie ChronPESEL.pl użytkownik zostanie ostrzeżony, aby w przyszłości zapobiec wykorzystaniu jego danych, np. do próby oszustwa.


Nowa usługa ChronPESEL.pl zapewnia informacje o upublicznieniu danych w dwóch rodzajach wycieków. Po pierwsze, jeśli dojdzie do ich przypadkowego ujawnienia z aplikacji czy serwisu internetowego na skutek niewystarczającego zabezpieczenia. Po drugie, wklejenia, a więc, gdy wykradzione nam dane zostaną celowo udostępnione przez hakerów na stronie internetowej.

– Lokalizator wycieku danych dostarcza informacji o tym, że nasz login pojawił się bez naszej wiedzy w internecie zarówno, kiedy zdarzyło się to przed włączeniem usługi, jak i po jej uruchomieniu. Wówczas warto zmienić dane dostępowe we wszystkich serwisach, z których na co dzień korzystamy, aby nie stracić kontroli nad własnymi kontami – mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl. 
Wróć do aktualności