3 Lutego 2021

Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego?

Udostępnij:
Utrata dowodu osobistego może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sytuacje, w których ktoś chce się posłużyć cudzymi dokumentami nie należą wcale do rzadkości.

Każdego dnia przestępcy próbują wyłudzić na skradzione dane prawie 700 tys. zł. Sprytni złodzieje potrafią wykorzystać skradzioną tożsamość nawet kilka razy.

Utrata dowodu osobistego może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sytuacje, w których ktoś chce się posłużyć cudzymi dokumentami nie należą wcale do rzadkości.

Co zatem należy zrobić w sytuacji, w której straciłeś dowód osobisty?


Najważniejsza jest szybka reakcja. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zachować się w momencie, w którym wiele osób traci głowę. Dzięki temu będziesz miał szansę, aby uprzedzić złodzieja i uniknąć przykrych konsekwencji.

Sprawdź również: Jak przestępcy mogą wykorzystać Twoje dane?

Do jakich organów zgłosić zgubienie dowodu osobistego?

Jeżeli do utraty dokumentów doszło w wyniku kradzieży, jak najszybciej poinformuj o całym zdarzeniu policję. Następnie należy zastrzec dokument tożsamości w banku. Pamiętaj, że to trzeba też zrobić niezależnie od tego, jakie ostatecznie były powody utraty dokumentów, także w przypadku zgubienia. W innym wypadku ktoś, kto je znajdzie również będzie mógł je wykorzystać przeciwko nam.

Zastrzeżenie dowodu osobistego - jak można to zrobić?

Jeśli zgubiłeś portfel z dowodem osobistym, jak najszybciej zastrzeż stracone dokumenty. W ten sposób uniemożliwisz wykorzystanie twoich danych przez inne osoby. Stracony dowód możesz zastrzec w banku lub przez Internet (z wykorzystaniem profilu zaufanego).

Wszystkie banki w Polsce uczestniczą w systemie „Dokumenty Zastrzeżone” – ogólnopolskiej bazie dokumentów skradzionych i zagubionych, więc informacja o zastrzeżeniu pojawi się natychmiast we wszystkich placówkach instytucji i firm uczestniczących w systemie.

Utracony dowód osobisty możesz także zastrzec w dowolnym urzędzie gminy. Wystarczy pójść do najbliższej placówki i wypełnić specjalny formularz.

Sprawdź również: Jak zareagować przy wycieku danych osobowych?

Jak wyrobić nowy dowód osobisty?

Ponieważ do wyrobienia nowego dowodu osobistego potrzebne będą Twoje odciski palców i podpis osobisty, żeby go wyrobić musisz udać się do urzędu. Można to zrobić w dowolnej placówce, niekonieczne tej, która znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania. Ważne jednak, żeby pamiętać, że nowy dowód osobisty będzie na nas czekał w urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Dlatego należy rozważnie go wybrać.

Składając wniosek o nowy dowód osobisty powinniśmy mieć ze sobą wypełniony formularz (dostępny na stronie urzędu lub na miejscu), a także kolorowe zdjęcie spełniające określone wymagania (m.in. bez ciemnych okularów oraz nakrycia głowy). W innym wypadku urzędnik może odmówić przyjęcia wniosku. Należy przynieść także inny dokument, który potwierdzi naszą tożsamość, np. paszport lub dotychczasowy dowód (w przypadku, jeśli go mamy i chcemy wymienić).

Jeśli ubiegamy się o nowy dokument z powodu nieuprawnionego wykorzystania naszych danych osobowych, powinniśmy mieć ze sobą jakiś dowód na takie zdarzenie, np. pismo lub e-mail z firmy informujące o wycieku naszych danych oraz potwierdzenie, że dana firma lub instytucja je gromadziła.
 
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć