Weryfikacja konta bankowego – na czym polega i dlaczego warto to robić?
Weryfikacja konta bankowego – co to znaczy?
Osoby, które zakładają konta w banku, muszą przejść szczegółową weryfikację tożsamości – okazać dowód tożsamości lub paszport, wypełnić kwestionariusz z danymi osobowymi i złożyć podpis. W dobie internetu procedura ta może odbyć się w 100% online i wciąż jest bezpieczna – banki dysponują coraz skuteczniejszymi narzędziami, które pozwalają sprawdzić autentyczność elektronicznego dokumentu. Cały ten proces ma zapobiec oszustwom polegającym na zakładaniu kont na podstawie skradzionej tożsamości. Konta te służą potem do popełniania przestępstw, np. składania wniosku o karty kredytowe lub wyłudzania kredytów.
Można więc powiedzieć, że weryfikacja tożsamości to główne zadanie banku, ale nie jest ona tym samym co weryfikacja konta bankowego lub sprawdzenie jego wiarygodności. Istnieje wiele firm, które przeprowadzają automatyczną – i w pełni zdalną – weryfikację kont bankowych, aby potwierdzić tożsamość swoich klientów. Przy składaniu wniosku o pożyczkę w wielu instytucjach finansowych trzeba wykonać tzw. przelew weryfikacyjny. Mowa tu jednak o zaawansowanych narzędziach, z których korzystają przedsiębiorcy. A jak w takiej sytuacji powinna zachować się osoba prywatna? Jako konsument i klient wielu sklepów też masz do dyspozycji pewne narzędzia i wiedzę, dzięki której możesz dokonywać bezpiecznych przelewów online i nie tylko.
Jakie informacje są zawarte w numerze konta bankowego?
- kraj, w którym prowadzone jest konto;
- bank;
- rodzaj konta.
Jeśli chcesz sprawdzić, w jakiej instytucji ma konto odbiorca twojego przelewu – np. aby dowiedzieć się, czy masz szansę na szybką transakcję w ramach tego samego banku – możesz bezpłatnie zweryfikować numer. Wystarczy, że skorzystasz z internetowych narzędzi, które służą do sprawdzania poprawności numerów kont bankowych. Wpisz ciąg cyfr w odpowiednie pole, aby dowiedzieć się, czy numer jest prawidłowy i do jakiego banku przynależy.
W jakich sytuacjach warto sprawdzić wiarygodność konta bankowego?
- gdy zamierzasz wykonać przelew na dużą kwotę, np. na konto dewelopera, od którego kupujesz mieszkanie lub dom;
- gdy po raz pierwszy robisz zakupy w danym sklepie internetowym. Fałszywe sklepy internetowe dość łatwo „wtapiają się” w otoczenie – również mają rozbudowane i estetyczne strony internetowe oraz atrakcyjne ceny produktów. Jeśli widzisz skrajne opinie na temat danej firmy lub cokolwiek innego budzi twój niepokój, sprawdź wiarygodność firmy. Nie musisz robić tego na własną rękę – zleć to zadanie ekspertom Chroń PESEL!
- gdy otrzymałeś podejrzanie wyglądające pismo od firmy, z której usług korzystasz (np. dostawcy energii elektrycznej czy usług telekomunikacyjnych). Może to być prośba o zapłacenie zaległego rachunku lub dopłacenie brakującej różnicy. Aby nie paść ofiarą internetowych oszustów, skontaktuj się z firmą i zapytaj, czy to rzeczywiście jej przedstawiciele wysłali do ciebie fakturę;
- gdy robisz zakupy na portalach aukcyjnych lub w serwisach typu OLX. Oszustwa w tego rodzaju miejscach zdarzają się dość często, dlatego uważnie przyglądaj się każdej osobie, która chce ci coś sprzedać lub deklaruje chęć zakupu wystawionego przez ciebie przedmiotu. Nie załatwiaj żadnych transakcji poza oficjalnymi kanałami platformy. Serwisy o szerokim zasięgu – np. Allegro – szczegółowo weryfikują sprzedawców, którzy zakładają na nich konta, aby zagwarantować użytkownikowi bezpieczne transakcje. Nie oznacza to jednak, że możesz stracić czujność.
Weryfikacja konta bankowego – jak to zrobić?
Aby sprawdzić lokalizację banku, z którego został wysłany przelew, skorzystaj z internetowych narzędzi do weryfikacji konta. Zachowaj czujność, jeśli oddział banku znajduje się w innym miejscu, niż to wynikało z informacji, które otrzymałeś od sprzedawcy. Jeżeli odbiorca stwierdzi, że nie otrzymał od ciebie jeszcze pieniędzy, nie działaj pod wpływem impulsu, ale zobacz, w jakich godzinach odbywają się sesje Elixir i sprawdź, jaki status ma twoja transakcja.
Dotarcie do informacji na temat właściciela konta na podstawie samego numeru jest niemożliwe, jednak wciąż możesz sprawdzić wiarygodność firmy, do której masz zamiar wysłać przelew. Jeśli dysponujesz podstawowymi informacjami na jej temat, możesz sprawdzić, czy np. figuruje ona w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jeśli nie masz czasu, aby na własną rękę sprawdzać ogólnodostępne raporty i rejestry, zleć biały wywiad OSINT – dzięki niemu szybko uzyskasz niezbędne dane.
Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, nie staraj się samodzielnie namierzyć sprawcy po numerze konta. Zgłoś sprawę na policję, a ta – na podstawie decyzji prokuratury lub nakazu sądowego – może uzyskać informacje na temat właściciela konta.
Co zrobić, gdy wysłałeś przelew na niewłaściwe konto?
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).