15 Września 2023

Weryfikacja konta bankowego – na czym polega i dlaczego warto to robić?

Udostępnij:
Jak wynika z najnowszej wersji raportu Banku Światowego już ponad 96% Polaków korzysta z konta w banku. Na koncie osobistym możesz przechowywać pieniądze i za jego pośrednictwem dokonywać różnych transakcji finansowych. Rosnąca popularność bankowości internetowej sprawia, że codzienne wysyłanie przelewów stało się normą. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i sprawdzać wiarygodność konta, na które wysyłasz pieniądze, szczególnie gdy w grę wchodzi spora suma pieniędzy.

Weryfikacja konta bankowego – co to znaczy?

Numery kont bankowych to informacja, z którą spotykasz się na co dzień w wielu różnych sytuacjach. Wpisujesz je w odpowiednią rubrykę, gdy robisz przelew za bieżące rachunki lub opłacasz faktury. Nadmiar obowiązków i tempo życia sprawiają, że rzadko zastanawiasz się nad wiarygodnością numeru konta, na które wysyłasz pieniądze. A taka ostrożność czasem może cię uratować przed utratą dużej sumy pieniędzy!

Osoby, które zakładają konta w banku, muszą przejść szczegółową weryfikację tożsamości – okazać dowód tożsamości lub paszport, wypełnić kwestionariusz z danymi osobowymi i złożyć podpis. W dobie internetu procedura ta może odbyć się w 100% online i wciąż jest bezpieczna – banki dysponują coraz skuteczniejszymi narzędziami, które pozwalają sprawdzić autentyczność elektronicznego dokumentu. Cały ten proces ma zapobiec oszustwom polegającym na zakładaniu kont na podstawie skradzionej tożsamości. Konta te służą potem do popełniania przestępstw, np. składania wniosku o karty kredytowe lub wyłudzania kredytów.

Można więc powiedzieć, że weryfikacja tożsamości to główne zadanie banku, ale nie jest ona tym samym co weryfikacja konta bankowego lub sprawdzenie jego wiarygodności. Istnieje wiele firm, które przeprowadzają automatyczną – i w pełni zdalną – weryfikację kont bankowych, aby potwierdzić tożsamość swoich klientów. Przy składaniu wniosku o pożyczkę w wielu instytucjach finansowych trzeba wykonać tzw. przelew weryfikacyjny. Mowa tu jednak o zaawansowanych narzędziach, z których korzystają przedsiębiorcy. A jak w takiej sytuacji powinna zachować się osoba prywatna? Jako konsument i klient wielu sklepów też masz do dyspozycji pewne narzędzia i wiedzę, dzięki której możesz dokonywać bezpiecznych przelewów online i nie tylko.

Jakie informacje są zawarte w numerze konta bankowego?

Numer polskich kont bankowych składa się z 26 cyfr, a ich liczba to wynik standaryzacji rachunków bankowych, które muszą mieć określony format. W tym – na pierwszy rzut oka – przypadkowym ciągu cyfr zawarte są następujące informacje:
  • kraj, w którym prowadzone jest konto;
  • bank;
  • rodzaj konta.
Zastanawiasz się, czy sam numer konta da ci możliwość sprawdzenia, kim jest jego właściciel? Nie ma takiej możliwości, a wynika to z przepisów bankowych oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), z którego wynika, że udostępnianie danych osobowych – w tym informacji przypisanych do konta bankowego – osobom nieuprawnionym jest niedopuszczalne i niezgodne z prawem. Informację tę może otrzymać jedynie policja na podstawie nakazu sądowego lub decyzji prokuratury. W praktyce oznacza to, że dane właściciela konta bankowego są ujawniane dopiero wtedy, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Jeśli chcesz sprawdzić, w jakiej instytucji ma konto odbiorca twojego przelewu – np. aby dowiedzieć się, czy masz szansę na szybką transakcję w ramach tego samego banku – możesz bezpłatnie zweryfikować numer. Wystarczy, że skorzystasz z internetowych narzędzi, które służą do sprawdzania poprawności numerów kont bankowych. Wpisz ciąg cyfr w odpowiednie pole, aby dowiedzieć się, czy numer jest prawidłowy i do jakiego banku przynależy.

W jakich sytuacjach warto sprawdzić wiarygodność konta bankowego?

Dzięki weryfikacji konta bankowego możesz uniknąć wielkich strat finansowych. Sięgnij po dostępne narzędzia w następujących sytuacjach:
  • gdy zamierzasz wykonać przelew na dużą kwotę, np. na konto dewelopera, od którego kupujesz mieszkanie lub dom;
  • gdy po raz pierwszy robisz zakupy w danym sklepie internetowym. Fałszywe sklepy internetowe dość łatwo „wtapiają się” w otoczenie – również mają rozbudowane i estetyczne strony internetowe oraz atrakcyjne ceny produktów. Jeśli widzisz skrajne opinie na temat danej firmy lub cokolwiek innego budzi twój niepokój, sprawdź wiarygodność firmy. Nie musisz robić tego na własną rękę – zleć to zadanie ekspertom Chroń PESEL!
  • gdy otrzymałeś podejrzanie wyglądające pismo od firmy, z której usług korzystasz (np. dostawcy energii elektrycznej czy usług telekomunikacyjnych). Może to być prośba o zapłacenie zaległego rachunku lub dopłacenie brakującej różnicy. Aby nie paść ofiarą internetowych oszustów, skontaktuj się z firmą i zapytaj, czy to rzeczywiście jej przedstawiciele wysłali do ciebie fakturę;
  • gdy robisz zakupy na portalach aukcyjnych lub w serwisach typu OLX. Oszustwa w tego rodzaju miejscach zdarzają się dość często, dlatego uważnie przyglądaj się każdej osobie, która chce ci coś sprzedać lub deklaruje chęć zakupu wystawionego przez ciebie przedmiotu. Nie załatwiaj żadnych transakcji poza oficjalnymi kanałami platformy. Serwisy o szerokim zasięgu – np. Allegro – szczegółowo weryfikują sprzedawców, którzy zakładają na nich konta, aby zagwarantować użytkownikowi bezpieczne transakcje. Nie oznacza to jednak, że możesz stracić czujność.

Weryfikacja konta bankowego – jak to zrobić?

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby samodzielnie zweryfikować numer konta, na które zamierzasz wysłać przelew? Przede wszystkim zrób wszystko, aby uniknąć pomyłek – nie przepisuj ciągu cyfr ręcznie, ale skopiuj go do schowka, a następnie wklej w odpowiednie pole. Wpisanie nieprawidłowego numeru konta sprawia, że środki pieniężne otrzyma niewłaściwa osoba. Oczywiście, wiele osób, które otrzymały niespodziewany przelew, zwróci go na konto nadawcy, ale w wielu sytuacjach adresat może być trudny do zlokalizowania i wtedy środki pieniężne mogą przepaść.

Aby sprawdzić lokalizację banku, z którego został wysłany przelew, skorzystaj z internetowych narzędzi do weryfikacji konta. Zachowaj czujność, jeśli oddział banku znajduje się w innym miejscu, niż to wynikało z informacji, które otrzymałeś od sprzedawcy. Jeżeli odbiorca stwierdzi, że nie otrzymał od ciebie jeszcze pieniędzy, nie działaj pod wpływem impulsu, ale zobacz, w jakich godzinach odbywają się sesje Elixir i sprawdź, jaki status ma twoja transakcja.

Dotarcie do informacji na temat właściciela konta na podstawie samego numeru jest niemożliwe, jednak wciąż możesz sprawdzić wiarygodność firmy, do której masz zamiar wysłać przelew. Jeśli dysponujesz podstawowymi informacjami na jej temat, możesz sprawdzić, czy np. figuruje ona w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jeśli nie masz czasu, aby na własną rękę sprawdzać ogólnodostępne raporty i rejestry, zleć biały wywiad OSINT – dzięki niemu szybko uzyskasz niezbędne dane.

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, nie staraj się samodzielnie namierzyć sprawcy po numerze konta. Zgłoś sprawę na policję, a ta – na podstawie decyzji prokuratury lub nakazu sądowego – może uzyskać informacje na temat właściciela konta.

Co zrobić, gdy wysłałeś przelew na niewłaściwe konto?

Jeżeli już wysłałeś pieniądze na niewłaściwe lub fałszywe konto, musisz jak najszybciej skontaktować się z infolinią swojego banku i zgłosić zdarzenie. Pracownik poinformuje cię, w jaki sposób należy złożyć reklamację w banku, a następnie zbada sprawę i wyśle list do adresata z żądaniem zwrotu pieniędzy. Jeśli działanie nie przyniesie skutku, jedynym wyjściem pozostaje wkroczenie na drogę sądową.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć