26 Maja 2023

Sprawdzenie wiarygodności firmy – na co zwracać uwagę?

Udostępnij:
Budujesz dom, zaczynasz nową pracę, a może wybierasz się na egzotyczne wakacje  z biurem podróży? Twój entuzjazm jest w pełni uzasadniony, jednak zachowaj też ostrożność i sprawdź wiarygodność finansową  firmy, z której będziesz korzystać. Nie chodzi tu tylko o zweryfikowanie kompetencji osób, które w niej pracują, a raczej o kwestię wypłacalności, która w każdym wymienionym przypadku wydaje się być kluczowa. Sprawdź, jak to zrobić i jak pomogą ci w tym pakiety od Chroń PESEL.

Sprawdzenie wiarygodności firmy – od czego zacząć?

Udało ci się znaleźć ciekawą inwestycję mieszkaniową, która w pełni odpowiada twoim potrzebom? A może właśnie zamierzasz rozpocząć pracę w nowej firmie, której oferta wydaje się bardzo ciekawa? Szukasz biura podróży, które organizuje wycieczkę twoich marzeń? Każda z wymienionych sytuacji będzie wymagała od ciebie podjęcia pewnego ryzyka lub zainwestowania konkretnej, często bardzo wysokiej, sumy pieniędzy. Jeśli chcesz zwiększyć swoją wiedzę na temat sytuacji finansowej takiego podmiotu, sprawdź wiarygodność firmy, z którą masz do czynienia – zweryfikuj wiarygodność finansową wybranego dewelopera, biura podróży czy pracodawcy, z którym zamierzasz nawiązać współpracę i sprawdź, z kim masz do czynienia.

Każdą firmę oferującą określone produkty lub usługi powinna cechować transparentność – najważniejsze informacje na jej temat powinny być ujawnione w publicznych rejestrach takich jak Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)  w przypadku osób prawnych oraz oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeśli prosisz o udzielenie informacji, które są ważne dla ciebie jako konsumenta lub potencjalnego pracownika, a właściciel firmy cały czas unika odpowiedzi i zasłania się ochroną danych osobowych, powinieneś zastanowić się, czy rzeczywiście warto korzystać z usług tego przedsiębiorstwa.

Konsumenci są dziś coraz bardziej świadomi swoich praw i coraz częściej weryfikują firmy, które pojawiają się na ich drodze. To pomaga im uniknąć nietrafionej inwestycji czy straty pieniędzy. W sprawdzaniu firmy najważniejsze będzie ustalenie, czy dane przedsiębiorstwo działa legalnie i rzeczywiście realizuje usługi, które znajdują się w jego ofercie. Aby zacząć sprawdzanie wiarygodności firmy:
  1. Zrób research w internecie – sprawdź, czy deweloper lub biuro podróży to marka rozpoznawalna na rynku. Wejdź na stronę internetową tego podmiotu, dokładnie poczytaj, co ma w swojej ofercie. Zajrzyj też na jego profile w mediach społecznościowych i zobacz, jaki wizerunek tam tworzy i jak przedstawia się grono jego odbiorców.
  2. Sprawdź opinie o firmie – zobacz, jak użytkownicy Google oceniają twojego potencjalnego pracodawcę lub organizatora wycieczki i za co otrzymuje swoje najniższe noty. Zerknij na recenzje w mediach społecznościowych i prześledź fora internetowe, na których mogą pojawiać się opinie innych klientów.
Jeśli wstępna weryfikacja przebiegnie bez zarzutów, przejdź do sprawdzania firmy pod kątem finansowym. Gdy firma ma kiepskie notowania i zbiera same negatywne komentarze w sieci, jeszcze raz przemyśl swój wybór.

Jak sprawdzić, czy firma istnieje i czy jest zarejestrowana?

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy firma, z którą chcesz rozpocząć współpracę, rzeczywiście istnieje i działa zgodnie z prawem. Tu z pomocą przychodzą ci dwa publiczne rejestry – Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Oba elektroniczne rejestry są dostępne bez opłat dla wszystkich i mają formę wygodnych wyszukiwarek, do których – w celu weryfikacji – wystarczy wpisać imię i nazwisko właściciela, numer NIP, REGON lub nazwę firmy.

Jeśli podmiot, którego wiarygodność sprawdzasz, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub figuruje jako wspólnik w spółce cywilnej, znajdziesz przydatne informacje w CEIDG. Co ważne, znajdziesz tam informacje, od jak dawna działa firma oraz czy jej działalność ma charakter stały, czy sezonowy. Jeśli ogłosiła upadłość, w rejestrze będą informacje na ten temat.

Gdy masz zamiar korzystać z usług spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej czy z ograniczoną odpowiedzialnością, koniecznie zajrzyj do wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Firmę znajdziesz po nazwie, numerze NIP, REGON czy nazwie miejscowości, na której terenie działa. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem weryfikacji zaznaczyć okno „Przedsiębiorcy”. Oprócz podstawowych danych znajdziesz tu historię wpisów, na podstawie której można prześledzić zmiany w firmie, jakich dokonano w ostatnim czasie.

Sprawdź też: Cyber Alert News #1 Z kont Polaków znikają coraz większe kwoty

Jak zweryfikować wypłacalność firmy?

Nie jesteś w stanie przewidzieć, czy wybrany przez ciebie deweloper na pewno dokończy inwestycję ani czy biuro podróży nie ogłosi upadłości w czasie trwania twojej wycieczki – możesz jedynie skorzystać z doświadczenia jego innych konsumentów lub sprawdzić najważniejsze aspekty jego finansowej wiarygodności. W pierwszej kolejności zajrzyj do  Biura Informacji Gospodarczej – które gromadzi, przechowuje i udostępnia dane o nierzetelnych dłużnikach. Dzięki BIG masz możliwość sprawdzenia dowolnej firmy pod kątem aktualnego zadłużenia oraz zdolności do terminowego spłacania zobowiązań. Jeśli firma pojawia się w rejestrze dłużników, znacznie obniża to jej wiarygodność finansową.

Takie działania sprawdzenia podmiotu w różnych źródłach możesz podejmować na własną rękę, jednak możesz skorzystać również z wywiadowni gospodarczej, która zrobi to za ciebie za odpowiednią opłatą. Decydując się na takie rozwiązanie, otrzymasz nie tylko informacje o zadłużeniu potencjalnego klienta, ale poznasz inne informacje, które mogą mieć dla ciebie znaczenie – np. aktualne wyniki finansowe czy wartość kapitału i grupę klientów. Raport przygotowany jest na bazie ogólnodostępnych źródeł takich jak internet, prasa czy opinie klientów KRS, CEIDG, Biała lista podatników, UOKIK, lista ostrzeżeń publicznych KNF. Pełne wsparcie w tym zakresie gwarantują ci pakiety Chroń PESEL. Dostarczone w nich informacje pozwolą ci samodzielnie ocenić, czy korzystanie z usług danej firmy może wydawać się bezpieczne.

Zobacz również: Wypełniasz PIT na ostatnią chwilę? Uważaj na oszustów wyłudzających dane osobowe

Jak sprawdzić wiarygodność firmy internetowej?

Korzystanie z usług przedsiębiorstwa, które prowadzi działalność głównie w internecie, zawsze wiąże się z ryzykiem, że może być to tzw. firma krzak, która po osiągnięciu określonej korzyści finansowej niespodziewanie kończy swoją działalność. Nie wysyła zamówionych towarów, nie realizuje opłaconych usług i po pewnym czasie powraca pod zupełnie nowym szyldem, aby kontynuować nieuczciwy proceder. Bez obaw – weryfikacja takiej firmy będzie przebiegała podobnie: potwierdzisz jej istnienie w KRS lub CEIDG, poczytasz opinie dotychczasowych klientów i zweryfikujesz w KRD BIG S.A. Możesz zrobić to samodzielnie lub wybrać jeden z pakietów od Chroń PESEL.

Jeśli szczegółowo weryfikujesz firmy, z których usług korzystasz,  zwiększ również swoje bezpieczeństwo – chroń swój PESEL i dzięki regularnym powiadomieniom sprawdzaj, co dzieje się z twoimi danymi w sieci.

Pakiety Chroń PESEL – jak mogą pomóc w sprawdzeniu wiarygodności firmy?

Weryfikacja wiarygodności firmy to szereg czynności, które wymagają sporo czasu i uwagi. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, zleć to zadanie nam. Załóż konto w ChrońPESEL.pl i wybierz specjalny pakiet, dzięki któremu otrzymasz możliwość wygenerowania raportu  na temat wybranej przez Ciebie firmy, dzięki któremu pozyskasz przydatne dane  która znacznie ułatwią Ci dokonanie oceny wiarygodności finansowej sprawdzanego podmiotu.  Raport przygotowywany jest min, w oparciu o następujące źródła danych : KRS, Rejestr dłużników niewypłacalnych, CEIDG, REGON, wybrane przez KG giełdy wierzytelności, KRD BIG S.A., lista ostrzeżeń publicznych KNF, serwisy internetowe.

Dodatkowo, dzięki innym usługom dostępnym w pakietach Chroń PRSEL  nie tylko zweryfikujesz wiarygodność finansową podmiotu, z którego usług zamierzasz skorzystać lub którego produkty zamierzasz kupić, ale również odniesiesz szereg innych korzyści – możesz  np. monitorować, co dzieje się z twoimi danymi w sieci i sprawdzić, czy twoje dane nie zostały wpisane do KRD BIG S.A., lub ktoś nie próbował założyć firmy w twoim imieniu.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć