13 Grudnia 2023

Oszuści matrymonialni – po czym ich poznać i jak się przed nimi chronić?

Udostępnij:
Jak donosi dziennik „Evening Standard”, w 2022 roku w Londynie zgłoszono 1000 oszustw matrymonialnych na łączną kwotę 15 mln funtów. Dane z polskiego podwórka nie są tak szczegółowe, jednak z policyjnych statystyk wynika, że liczba fałszywych kochanków wzrosła na przestrzeni lat 2013–2020 aż o 30%. Sprawdź, jak działają typowi oszuści matrymonialni (mężczyźni i kobiety), którzy rozkochują w sobie wrażliwe osoby i wyłudzają od nich ogromne sumy pieniędzy.

Czym jest oszustwo matrymonialne?

Oszustwo matrymonialne polega na inicjowaniu i budowaniu fałszywej relacji romantycznej w rzeczywistości wirtualnej lub w świecie realnym. Jej głównym celem jest wyłudzenie pieniędzy, choć nie należy wykluczać, że przestępcy zależy także na seksualnym wykorzystaniu swojej ofiary. Zazwyczaj stanowi to rodzaj cyberprzestępstwa, ponieważ wszystko zaczyna się w aplikacji lub na portalu randkowym, na różnego rodzaju forach internetowych lub w mediach społecznościowych. Po osiągnięciu swojego celu oszuści matrymonialni zazwyczaj znikają bez śladu i bardzo trudno ich namierzyć, ponieważ działają pod fałszywą (skradzioną w drodze wyłudzenia danych osobowych) lub wymyśloną tożsamością.

Oszuści matrymonialni – przykłady

Historia zna mnóstwo oszustów matrymonialnych, którzy wykazują zbliżone cechy charakteru i są do siebie podobni pod względem schematu postępowania. Jednym z najsłynniejszych fałszywych kochanków był Simon Leviev (tożsamość fałszywa), którego profil znalazła na Tinderze Norweżka Cecilie Fjellhøy. Zdjęcie eleganckiego mężczyzny w kabriolecie od razu przypadło jej do gustu, a pierwsza randka wydawała się spełnieniem jej marzeń. Mężczyzna zaprosił ją do drogiej londyńskiej restauracji, w której zjawił się w asyście swoich asystentów i ochroniarzy. Kobieta była oczarowana człowiekiem, który podawał się za dyrektora generalnego przedsiębiorstwa LLD Diamonds, a do tego był zabójczo przystojny, czuły i szarmancki. Był na tyle wiarygodny i przekonujący, że Cecilie wzięła dla niego kredyty w 10 bankach na łączną kwotę ok. 215 tys. euro.

Oszuści matrymonialni w Polsce działają w równie spektakularny sposób. Wystarczy przytoczyć historię hrabiego Zdzisława Myszkowskiego (znanego policji jako Zdzisław M., spawacz z Kaszub), który swoją działalność rozpoczął w 2010 roku. Podawał się za lekarza onkologa, teścia Antonio Banderasa, spadkobiercę posiadłości na Malcie oraz właściciela dużych klinik w Genewie i Sewilli. Wyróżniał się dużym urokiem osobistym, który pomagał mu nagabywać kolejne pacjentki i namawiać na autorską metodę leczenia chorób nowotworowych za pomocą seksu. Za każdą taką „sesję” pobierał opłatę w wysokości 1500 zł, a następnie znikał. Swojej wybrance Darii D., która uległa jego urokowi, obiecywał ślub na Wawelu i wesele za 200 tys. zł. Dziwnym zbiegiem okoliczności jego karty kredytowe ciągle ulegały awarii, dlatego narzeczona pożyczała mu coraz większe sumy pieniędzy, a z czasem zaczęła przyprowadzać do niego kolejne pacjentki. „Hrabia” został zdemaskowany i wsadzony do więzienia, jednak po zakończeniu wyroku powrócił jako doktor Marek Buchwald, kolejny słynny onkolog i właściciel kliniki w Hiszpanii.

Wśród oszustów matrymonialnych zdarzają się również kobiety, jednak ich historie nie są tak spektakularne i szeroko opisywane w mediach.

Oszuści matrymonialni – po czym ich rozpoznać?

Na podstawie opisanych przykładów można z całą pewnością stwierdzić, że istnieje pewien zestaw cech, który wyróżnia oszustów matrymonialnych na tle osób, które rzeczywiście szukają swojej drugiej połówki. Oszust matrymonialny:
  • jest wyjątkowo szarmancki i na początku znajomości robi wszystko, by zdobyć względy swojej sympatii;
  • nie szczędzi czułych słów – szybko wyznaje miłość i snuje plany na temat wspólnej przyszłości;
  • jest elokwentny, dużo opowiada na swój temat, a jego historie wydają się bardzo wiarygodne;
  • wyróżnia się charyzmą, „elektryzującą” osobowością, która przyciąga uwagę;
  • wykonuje odpowiedzialne zawody zaufania społecznego – zazwyczaj podaje się za lekarza, żołnierza lub prezesa zagranicznej firmy;
  • często zwierza się z trudnej sytuacji osobistej lub problemów w pracy, aby wzbudzić w ofierze chęć pomocy;
  • prędzej czy później prosi o pożyczkę (mniejszą lub większą), np. na leczenie chorego brata, rozkręcenie nowego biznesu lub pomoc w nieoczekiwanych problemach jego świetnie prosperującej firmy.

Jak działają oszuści matrymonialni?

Przestępcy matrymonialni zazwyczaj wybierają na swoje ofiary osoby wrażliwe i empatyczne, które marzą o miłości. Oszust stosuje – mniej lub bardziej świadomie – techniki manipulacji, przywiązuje wybranego człowieka do siebie i sprawia, że jest on w stanie oddać mu swoje oszczędności lub wziąć dla niego pożyczkę. Sprawdź, jakie są schematy działania oszustów matrymonialnych w różnych przestrzeniach internetu.

Działanie oszustów matrymonialnych w mediach społecznościowych

Fałszywi kochankowie z łatwością znajdują swoje ofiary, przeglądając ich profile w mediach społecznościowych. Następnie podejmują próbę kontaktu, posługując się fałszywymi danymi osobowymi i awatarem. Oszust matrymonialny najczęściej podaje się za zagranicznego żołnierza, lekarza na misji lub inżyniera. Zdarzają się też tacy, którzy przedstawiają się jako znani aktorzy czy piosenkarze – jednak ich dużo łatwiej zdemaskować, więc mało kto z takiej metody korzysta. Znajomość może pozostać w przestrzeni wirtualnej lub przenieść się do świata rzeczywistego – wszystko zależy od tego, jaką strategię przyjmie nieuczciwa osoba. Jedno jest pewne – w końcu padnie z jej strony pytanie o pożyczkę lub prośba o przesłanie pieniędzy. Kiedy już osiągnie swój cel, znika bez śladu.

Oszuści matrymonialni na WhatsApp i w innych komunikatorach

Oszuści matrymonialni prowadzą swoją działalność także za pośrednictwem popularnych komunikatorów internetowych. Rozmowa czy wymiana wiadomości to przecież elementarna zasada budowania romantycznej relacji. Wyjątkowo wyrachowani przestępcy nie brną w znajomość, tylko podstępem nakłaniają do kliknięcia niebezpiecznego linku lub wypełnienia ankiety. W ten sposób wykradają dane osobowe i nie muszą prosić ofiary o pożyczkę, ponieważ sami czyszczą jej konto.

Oszuści matrymonialni na portalach randkowych

Portal randkowy to miejsce, gdzie musisz zachować szczególną ostrożność, ponieważ wiele osób nie szuka tam miłości, tylko sposobu na szybkie i łatwe wzbogacenie się. Typowy „oszust z Tindera” inicjuje romantyczną relację i konsekwentnie ją buduje, stopniowo przechodząc do realizacji swojego planu. Scenariusz zazwyczaj wygląda tak samo – najpierw prośba o pożyczkę lub wsparcie finansowe bardzo ważnej sprawy, a następnie urwanie kontaktu.

Jak i gdzie zgłosić oszustwo matrymonialne?

Zastanawiasz się, gdzie zgłosić oszustwo internetowe? Jeśli padłeś/padłaś ofiarą przestępcy matrymonialnego, nie wstydź się do tego przyznać i niezwłocznie zgłoś sprawę na policję, a jeśli to jeszcze możliwe, złóż też reklamację w swoim banku. W świetle polskiego prawa oszustwo polegające na wyłudzeniu pieniędzy jest przestępstwem, a jego sprawca powinien zostać ukarany.

Zbierz wszystkie dowody oszustwa, jakimi dysponujesz, i przedstaw je na najbliższym posterunku policji. Nie zapomnij też, by zgłosić oszustwo do administratorów serwisu, poprzez który kontaktowałeś/kontaktowałaś się z fałszywym kochankiem. Niektóre portale sporządzają z takich informacji tzw. czarne listy, tj. publikują nazwy użytkowników, którzy wyłudzili pieniądze pod pozorem obietnicy wspólnego życia. Dzięki temu można ostrzec inne osoby przed popełnieniem tego samego błędu.

Sprawdź również, jak zgłosić oszustwo krok po kroku.

Jak chronić się przed oszustami matrymonialnymi?

Oszuści matrymonialni potrafią doskonale się maskować, ale ty wcale nie musisz im ulegać. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku zasad:
  • nie obdarzaj zbyt dużym zaufaniem niedawno poznanej osoby ani nie podawaj jej zbyt wielu informacji na swój temat;
  • nie pisz zbyt wiele na swój temat w mediach społecznościowych – na podstawie aktywności, postów czy zdjęć doświadczony przestępca będzie w stanie określić twoje słabe strony, przez co będzie mu łatwiej znaleźć odpowiednią dla ciebie przynętę;
  • zachowaj szczególną ostrożność w przypadku osób, które wydają się chodzącymi ideałami – są piękni, bogaci, mają dobry zawód i ciekawą pasję;
  • ignoruj prośby o pożyczkę lub wsparcie finansowe;
  • nie klikaj żadnych podejrzanych linków ani nie wypełniaj formularzy otrzymanych od osoby, której wcześniej nie znałeś/znałaś, o której przeszłości nic nie wiesz;
  • jeśli masz wątpliwości, czy tożsamość twojego rozmówcy jest prawdziwa, sprawdź jego dane w internecie. Dowiedz się też, jak działa i w jakim zakresie przyda ci się weryfikacja adresu e-mail.

Czy wiesz, że z próbą wyłudzenia zetknął się co trzeci Polak? Zwiększ swoje bezpieczeństwo w sieci i wybierz jeden z pakietów od Chroń PESEL!

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć