11 Września 2023

Gdzie możesz zweryfikować numer telefonu i jak to zrobić?

Udostępnij:
Połączenie z nieznanego numeru może cię zaniepokoić, co jest zrozumiałe. Nie zawsze bowiem osoba, która próbuje się z tobą skontaktować, działa w dobrym celu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kolejnym razem odebrać połączenie, możesz zweryfikować numer telefonu i określić, kto do ciebie dzwonił. Jak to zrobić? Gdzie możesz sprawdzić nieznany numer telefonu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer telefonu?

Niemal każdy użytkownik telefonu choć raz miał połączenie z nieznanego numeru. Jeśli nie masz pewności, kto do ciebie dzwoni, nie odbieraj. Nawet jeśli dzwoni kurier lub ktoś z ważną wiadomością spoza twojej listy kontaktów, zawsze możesz oddzwonić do niego za kilka minut. Właśnie tyle trwa sprawdzenie, do kogo należy numer telefonu. W internecie jest wiele narzędzi, które ułatwiają to zadanie. Wystarczy skopiować lub przepisać numer, który dzwonił, i wprowadzić go do wyszukiwarki lub na stronę internetową do weryfikowania danych osoby telefonującej.

Dbając o swoje bezpieczeństwo, zdecydowanie unikaj odbierania połączeń z numerów zagranicznych. Wszystkie numery zarejestrowane w Polsce mają początek +48 i składają się z 9 cyfr. Jeśli na początku wyświetli się inny numer kierunkowy kraju, a nie spodziewasz się połączenia z zagranicy, z dużym prawdopodobieństwem jest to próba oszustwa. Odebranie takiego połączenia może spowodować naliczenie dodatkowych opłat u twojego operatora lub wyłudzenie danych osobowych. Oszuści korzystają z numerów zarejestrowanych w różnych krajach. Wśród zagranicznych prefiksów zwróć szczególną uwagę na Seszele, które mają początek numeru +248. Przez nieuwagę możesz taki numer telefonu błędnie skojarzyć z połączeniem krajowym.

Jak zweryfikować numer?

Gdy nieznana osoba rozłączy się, możesz bezpiecznie sprawdzić, kto próbował się do ciebie dodzwonić. W pierwszej kolejności skopiuj lub zapisz na kartce numer telefonu. Uważaj przy tym, aby przez przypadek nie oddzwonić na nieznany numer, który chcesz sprawdzić. Następnie wpisz go w wyszukiwarkę i sprawdź rezultaty. W przypadku natrętnych numerów informacja o próbie spamu lub oszustwa pojawi się w pierwszych pozycjach na liście wyszukiwania. Podobnie stanie się, gdy numer telefonu należy do kuriera lub firmy. Wówczas wyszukiwarka szybko wskaże ci osobę, która próbowała się z tobą skontaktować. Brak informacji o numerze w wyszukiwarce nie jest jednak wystarczającym potwierdzeniem, że połączenie było bezpieczne, dlatego nie oddzwaniaj zbyt szybko.

Zobacz również: Polacy nie wiedzą, jak chronić swoje dane osobowe

Jak sprawdzić, do kogo należy numer telefonu komórkowego?

Jeśli po wpisaniu do wyszukiwarki nieznanego numeru wciąż nie wiesz, kto próbował się z tobą połączyć, skorzystaj ze sprawdzonych stron do weryfikacji właścicieli telefonów. Oferują one bezpłatne lub odpłatne usługi weryfikacji, do kogo należy numer telefonu. Dzięki temu w krótkim czasie otrzymasz podstawowe informacje o osobie, która do ciebie dzwoniła. Niestety coraz częściej oszuści wchodzą w posiadanie danych osobowych. Vishing, czyli wyciek numeru telefonu, może być jedną z przyczyn nękających połączeń. Jeśli w ostatnim czasie masz wiele telefonów z nieznanych numerów, sprawdź, czy twoje pozostałe dane są bezpieczne. W tym celu możesz skorzystać z pakietu Chroń PESEL, który umożliwi ci sprawdzenie, czy ktoś korzystał z twoich danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak można namierzyć numer telefonu?

Zapewne wiele razy zdarzyło ci się czytać historie o tym, jak policja zlokalizowała poszukiwaną osobę tylko po numerze telefonu. Jest to możliwe dzięki stacjom bazowym sieci komórkowych BTS (Base Transceiver Station). Pozwalają one określić z dość dużą dokładnością lokalizację danego numeru, a dokładnie karty SIM. Stacje bazowe nie wskazują jednak szczegółowo miejsca, w którym znajduje się dzwoniąca osoba, a jedynie przybliżony teren, gdzie ostatnio logował się telefon. Urządzenie musi być jednak aktywne. Jeśli telefon jest wyłączony, wynikiem wyszukiwania będzie jego ostatnie logowanie do sieci. Opcja ta nie jest dostępna dla szerszego grona użytkowników. Wykorzystują ją głównie służby podczas działań poszukiwawczych.

Jak uniknąć wyłudzenia danych osobowych?

Oszustwa telefoniczne nie ustępują kroku tym internetowym, dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Podając swój numer telefonu, upewnij się, że przekazujesz go wiarygodnemu podmiotowi. Przed wypełnieniem formularza kontaktowego sprawdź, kto będzie administratorem twoich danych oraz czy będą mogły być one przekazywane innym. Bardzo ważne jest również to, aby strona, na której wpisujesz numer telefon, miała aktualny certyfikat bezpieczeństwa SSL. Niezabezpieczone strony są znacznie bardziej podatne na ataki hakerskie, przez co twoje dane mogą trafić w niepowołane ręce. Kradzież danych w internecie może zdarzyć się w każdym momencie. Dlatego też, jeśli chcesz upewnić się, czy twoje dane są bezpieczne, skorzystaj z pakietu Chroń PESEL. Dzięki niemu otrzymasz powiadomienie za każdym razem, gdy ktoś będzie próbował wykorzystać należące do ciebie dane osobowe bez twojej wiedzy i zgody.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć