Sprawdzanie firmy w CEIDG. Jak to zrobić i dlaczego warto?
Dlaczego warto sprawdzać firmy w CEIDG?
Czym jest CEIDG? Baza, z której warto skorzystać
Baza danych powstała, aby zgromadzić informacje o wszystkich osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Zatem w momencie rejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej dane m.in. przedsiębiorcy zostają zamieszczone w publicznym rejestrze. Dzięki temu każdy z nas – zarówno konsument, jak i inny przedsiębiorca – posiada bezpłatne narzędzie do weryfikacji osób fizycznych będących przedsiębiorcami, którym powierza swoje pieniądze lub na rzecz których świadczy usługi.
Sprawdź też: Dane osobowe wrażliwe – czym są i w jaki sposób możesz je chronić?
Jak sprawdzić, czy firma istnieje?
Sprawdzanie firmy po NIP-ie nie jest jedynym sposobem na znalezienie informacji o przedsiębiorcy będącym osobą fizyczną w CEIDG. Wyszukiwarka jest zdecydowanie bardziej rozbudowana. Aby uzyskać informacje, możesz wpisać jedną z następujących danych:
- NIP,
- REGON,
- nazwa firmy,
- imię i nazwisko właściciela,
- dokładny adres,
- numer KRS,
- kod PKD.
Uwaga – to, że firma nie figuruje w CEIDG, nie oznacza, że nie istnieje. Jeśli nie znalazłeś wpisu w CEIDG, szukaj firmy w KRS – tam znajdują się dane podmiotów prawnych, czyli na przykład spółek z o.o., spółek akcyjnych czy spółek osobowych tj: jawnych, komandytowych partnerskich, komandytowo- akcyjnych, ale także stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne i zawodowe oraz publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Jak sprawdzić dane firmy w CEIDG?
Co daje takie sprawdzenie firmy? CEIDG poza podstawowymi danymi zawiera :
- informacje na temat statusu przedsiębiorcy – w bazie znajdują się nie tylko aktywne działalności gospodarcze, ale również zawieszone;
- informację o doświadczeniu firmy w branży – w CEIDG znajdziesz daty założenia przez niego działalności;
- historię prowadzenia działalności – daty każdego wznawiania i zawieszania działalności;
- dane pełnomocników firmy;
- rodzaje prowadzonej działalności na podstawie kodów PKD i wpisów;
- informacje na temat ogłoszonej upadłości firmy oraz wszczęcia postępowania naprawczego i restrukturyzacyjnego.
Jak wyszukać przedsiębiorcę, którego nie ma w CEIDG?
Natomiast w przypadku spółki cywilnej trzeba podać jej NIP w odpowiednim miejscu w wyszukiwarce (zwróć uwagę na okienko „NIP spółki cywilnej”).
Jeśli wpisy wspólników nie są aktualne, wyszukiwanie może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aktualizacja wpisów leży po stronie przedsiębiorców, dlatego nie zawsze dane obrazują stan faktyczny na dzień, kiedy sprawdzasz dany podmiot. Ustawa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek zgłaszania każdej zmiany do 7 dni od jej zaistnienia. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.
W odnalezieniu spółki cywilnej pomoże rejestr REGON. Dane Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej gromadzone są przez GUS. Również ta wyszukiwarka jest bezpłatna i ogólnodostępna – https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx. Dane podmiotu wyszukasz tam wyłącznie za pomocą numerów REGON, NIP lub KRS oraz po adresie i nazwie firmy.
Jeśli dwie podstawowe bazy nie dają wyniku, sprawdź w Krajowym Rejestrze Sądowym. Po wpisaniu podstawowych danych do wyszukiwarki KRS sprawdzisz, czy masz do czynienia ze spółką prawa handlowego (w wyszukiwarce KRS można znaleźć informacje m.in. na temat spółek osobowych i społek kapitałowych). W tej wyszukiwarce nie można sprawdzać przedsiębiorców przy pomocy imienia i nazwiska, ale możesz to zrobić innym sposobem. Wpisz imię i nazwisko sprzedawcy, usługodawcy czy pracodawcy z dopiskiem KRS w wyszukiwarkę Google. W wynikach wyszukiwania pojawią się informacje zawarte w komercyjnych wyszukiwarkach firm pobrane z KRS. Nie będzie to aktualny wpis, ale uzyskasz podstawowe informacje (NIP, REGON, adres), które pozwolą ci skorzystać z narzędzi państwowych.
Przydatnym źródłem informacji, które pozwala sprawdzić uczciwość firmy, jest Biała Lista Podatników VAT. W tym rejestrze znajdują się wszyscy aktywni płatnicy, przeciwko którym nie toczy się żadne postępowanie w US. Jeśli sprzedawca, usługodawca lub potencjalny pracodawca nie figuruje na tej liście, może to oznaczać problemy z jego płynnością finansową lub to, że ma bardzo swobodny stosunek do zobowiązań ustawowych.
Zobacz także: Polityka bezpieczeństwa danych osobowych – co zawiera i kiedy jest niezbędna?
Ufaj, ale sprawdzaj – unikniesz kłopotów
- dane z Krajowego Rejestru Długów
- scoring sytuacji finansowej
- dane CEIDG oraz KRS wraz z informacją, czy i co się zmieniło w ostatnich dniach
- dane z giełd wierzytelności
- dane, czy przedsiębiorstwo jest w trakcie postępowania likwidacyjnego, upadłościowego
- dane, czy Komisja Nadzoru Finansowego wydała ostrzeżenie na temat firmy
- dane, czy UOKIK prowadził postępowania wobec firmy
- dzięki temu będziesz mógł zwiększyć swoje bezpieczeństwo przed potencjalnymi wyłudzeniami lub jego negatywnymi skutkami.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).