11 Grudnia 2019

Nie ryzykuj! Chroń swój PESEL!

Udostępnij:
Czy wiesz, że kradzież tożsamości może spotkać także Ciebie? Nawet jeśli dowód osobisty nosisz zawsze przy sobie, niewinny błąd lub zwykła nieuwaga mogą narazić Cię na utratę danych osobowych. Sprawdź, jak temu zapobiec.

W mediach pojawia się coraz więcej doniesień o ludziach, którzy, na skutek kradzieży tożsamości, muszą spłacać cudze zobowiązanie. W dzisiejszym świecie niestety sami „zapraszamy złodzieja do domu”. Zapominamy o standardach bezpieczeństwa w Internecie i nie potrafimy odmówić, gdy ktoś pyta nas o zgodę na przetwarzanie danych lub żąda dodatkowych dokumentów. Wielu takim okolicznościom można przeciwdziałać.


Pamiętaj! Od 12 lipca 2019 r., zgodnie z Ustawą o dokumentach publicznych, firmy nie mogą już kopiować dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, kart pojazdu czy legitymacji, jeśli nie jest to prawnie uzasadnione. Dodatkowo, w sukurs przychodzi nam RODO: w dowodzie osobistym jest bowiem nazwisko, imię, PESEL, data i miejsce urodzenia, płeć, wiek, zdjęcie, czyli dane osobowe, które powinny być chronione. Zgodnie z RODO zaś można przetwarzać tylko takie informacje, które są niezbędnie dla danego celu. Jeżeli firma, która zażądała kopii dowodu osobistego, nie wykaże podstawy do przetwarzania danych z tego dowodu, może zostać ukarana karą pieniężną nałożoną przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

A zatem:

  • nie pozwalaj na kserowanie dowodu w sytuacjach, gdzie nie jest to prawnie uzasadnione;
  • nigdy nie zostawiaj dowodu osobistego w tzw. ,,zastaw’’;
  • zachowaj ostrożność podczas podawania swoich danych osobowych w urzędzie, w kolejce do lekarza itp.;
  • w Internecie zawsze sprawdzaj, czy strona, z której korzystasz do logowania, jest szyfrowana;
  • nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi;
  • uważaj na superokazje w sieci – to najprostszy sposób na wyłudzenie danych i pieniędzy;
I pamiętaj, możesz ograniczyć ryzyko wyłudzeń oraz skutki kradzieży danych. Taką ochronę daje Ci usługa ChronPESEL.pl. Dzięki niej zostaniesz natychmiast poinformowany, gdy ktoś bez Twojej zgody i wiedzy użyje Twojego numeru PESEL. Możesz też zyskać asystę prawną, ubezpieczenie dokumentów i zwrot kosztów usług prawnych w momencie, gdy Twoje dane zostaną skradzione.
Wróć do aktualności