14 Lutego 2022

Cyber Alert News #1
Z kont Polaków znikają coraz większe kwoty

Udostępnij:
Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w III kwartale 2021 r. za pomocą przelewów oraz przy użyciu kart płatniczych cyberprzestępcy ukradli z naszych kont 53,7 mln zł. Niestety najczęściej było to możliwe, dzięki danym, które sami im udostępniliśmy.
Jak wynika z informacji udostępnionych przez NBP, w III kwartale 2021 r. kwota pieniędzy skradzionych z kont za pomocą przelewów była aż o 80 proc. wyższa niż przed rokiem. Prawdziwie żniwa cyberprzestępcy odnotowali też, dzięki wyłudzaniu danych na temat naszych kart płatniczych. W ten sposób od lipca do września 2021 r. ukradli prawie 22 mln zł (21,8 mln zł), czyli o 69 proc. więcej niż rok temu.

Niestety, największe kwoty przestępcy kradną poprzez wyłudzenie danych potrzebnych do dokonania przelewu. W III kwartale 2021 r. w ten sposób wyprowadzili z naszych kont prawie 32 mln zł. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Oszuści podszywają się na przykład pod firmy kurierskie i wysyłają do nas SMS-y lub wiadomości e-mail z informacją, że do paczki, którą rzekomo zamówiliśmy trzeba zrobić niewielką dopłatę.

Po kliknięciu w link i zostawieniu danych do przelewu okazuje się, że z naszego konta znika znacznie więcej niż przewidywaliśmy. Dodatkowo, jak zaznacza Expander w swojej analizie, odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy nie jest wcale takie proste, ponieważ banki nie poczuwają się do odpowiedzialności za sytuacje, w których sami udostępniliśmy przestępcom nasze dane.

Przykład z firmą kurierską jest tylko jednym z wielu. Oszuści starają się bowiem dopasować do bieżącej sytuacji i starają się wykorzystać, np. pandemię, akcję szczepień przeciwko koronawirusowi, Narodowy Spis Powszechny i wiele innych. Przestępcy na wiele sposobów próbują zdobyć i wykorzystać nasze dane.

Tutaj radzimy, jak nie dać się oszukać.

Źródła:
https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_03_2021.pdf
https://www.expander.pl/ogromny-wzrost-kradziezy-na-kontach-polakow/
Wróć do aktualności