SQL Injection – co to takiego? Na czym polega ten cyberatak?
Czym jest SQL Injection?
Język SQL (ang. Structured Query Language, czyli „Strukturalny Język Zapytań”) jest używany do komunikacji z bazą danych i wykonywania takich operacji jak pobieranie, modyfikowanie czy usuwanie informacji. Jest on powszechnie stosowany w systemach zarządzania bazami danych, takich jak MySQL, Microsoft SQL Server czy Oracle. Najprościej mówiąc, atak SQL Injection polega na wykorzystaniu słabości w sposobie, w jaki dana aplikacja buduje zapytania SQL, aby osiągnąć nieuprawniony dostęp do danych.
SQL Injection jako poważne zagrożenie w cyberprzestrzeni
- Szacuje się, że w 2023 roku ataki SQL Injection stanowiły 30% wszystkich webowych luk bezpieczeństwa [1].
- W 2022 roku firma Verizon (największy operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych) odnotowała 18518 incydentów bezpieczeństwa z udziałem ataków SQL Injection [2].
- W 2021 roku firma Positive Technologies, która zajmuje się badaniami w zakresie bezpieczeństwa sieciowego, zidentyfikowała 13284 podatności na ataki SQL Injection w badanych przez siebie aplikacjach webowych [3].
- W 2022 roku 43% ataków SQL Injection miało na celu kradzież danych osobowych.
- Raport CERT dotyczący stanu bezpieczeństwa stron placówek oświatowych w Polsce wykazał, że na 2873 witrynach z systemem Joomla, znaleziono łącznie 5175 „luk”, które zwiększają prawdopodobieństwo ataków typu SQL Injection [4].
Przykłady ataków SQL Injection
- logowanie bez uwierzytelnienia – cyberprzestępcy mogą „wstrzykiwać” kod SQL do formularzy logowania, aby uzyskać dostęp do konta administratora lub kont innych użytkowników bez konieczności podawania prawidłowych danych uwierzytelniających;
- wyświetlanie poufnych informacji – atakujący mogą manipulować zapytaniami SQL, aby wyświetlić poufne informacje, takie jak hasła, dane karty kredytowej lub dane osobowe użytkowników;
- modyfikacja danych – hakerzy mogą „wstrzykiwać” kod SQL, aby zmieniać, usuwać lub dodawać dane w bazie danych. Mogą to wykorzystać do celów sabotażowych lub manipulacyjnych;
- wykonanie dowolnego kodu – jeśli atakujący zdobędzie dostęp do bazy danych, może „wstrzykiwać” kod SQL, który zostanie wykonany na podstawie informacji ze zhakowanego zbioru. Ten kod może prowadzić do uruchomienia niepożądanych operacji lub wykonywania szkodliwego oprogramowania.
Przykład ataku SQL Injection na stronę opartą o WordPress
Na stronie internetowej opartej o WordPress znajduje się formularz logowania, w którym użytkownik wprowadza swój login i hasło. Jeśli strona nie jest odpowiednio zabezpieczona, atakujący może wstrzyknąć kod SQL do pola logowania, aby obejść proces uwierzytelniania. Przykładowo, zamiast podać prawidłowy login i hasło, cyberprzestępca wprowadza inne dane w polu logowania. Uzyskuje w ten sposób nieautoryzowany dostęp do konta administratora lub konta innego użytkownika.
- Zobacz także: Bezpieczeństwo w sieci dla dzieci – najważniejsze zasady.
Jak chronić się przed atakami SQL Injection? Co mogą zrobić właściciele stron internetowych?
- Zastosowanie parametryzowanych zapytań – zamiast budować zapytania SQL dynamicznie, warto korzystać z parametryzowanych zapytań, które oddzielają dane od kodu. W ten sposób zapobiega się „wstrzykiwaniu” kodu SQL, ponieważ dane nie są traktowane jako część zapytania.
- Walidacja danych wejściowych – przed wykorzystaniem danych wprowadzonych przez użytkownika, należy je dokładnie sprawdzić i zweryfikować. Warto zastosować odpowiednie funkcje walidacyjne i filtrowanie danych, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia.
- Używanie zabezpieczeń na poziomie bazy danych – wiele baz danych oferuje mechanizmy zabezpieczeń, które można wykorzystać do ochrony przed atakami SQL Injection. Przykładowo, stosowanie procedur składowanych lub ograniczeń dostępu może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka ataków;
- Regularne aktualizacje oprogramowania – należy regularnie aktualizować oprogramowanie, w tym system zarządzania bazą danych i aplikacje, aby korzystać z najnowszych poprawek zabezpieczeń. Wiele ataków SQL Injection wykorzystuje znane luki w starszych wersjach oprogramowania.
- Zobacz także: Pliki cookies – jak działają? Jak je usunąć?
Jak użytkownik internetu może uchronić się przed atakami SQL Injection?
Jeśli zamierzasz skorzystać z usług danej firmy przez internet, sprawdź jej politykę prywatności. Możesz znaleźć tam informacje na temat stosowanych zabezpieczeń i odpowiedź na pytanie, w jaki sposób chronione są Twoje dane. Nigdy nie podawaj swoich danych, jeśli dana strona wydaje Ci się podejrzana. Twoim zadaniem jest również zabezpieczenie komputera skutecznym oprogramowaniem antywirusowym.
Jeśli chcesz wiedzieć, co dzieje się z Twoimi danymi w sieci i mieć pewność, że nie doszło do ich wycieku, wybierz jeden z pakietów od Chroń PESEL. W ramach pakietu „Poziom 2 Bezpieczeństwa” i „Poziom 3 Bezpieczeństwa” skorzystasz z Lokalizatora wycieku danych, dzięki któremu będziesz informowany na bieżąco, jeżeli Twoje dane zostaną upublicznione. Jest to stały monitoring Twojego loginu, którym domyślnie jest podawany przy rejestracji adres e-mail. Dzięki usłudze dowiesz się o wyciekach, które miały miejsce w przeszłości. W serwisie Chroń PESEL możesz w dowolnej chwili sprawdzić historię wycieków sporządzoną na podstawie danych zebranych przez serwis haveibeenpwned.com.
Źródła
1. https://owasp.org/API-Security/editions/2023/en/0x11-t10/.
2. https://www.verizon.com/business/resources/reports/dbir/.
3. https://www.ptsecurity.com/upload/corporate/ww-en/analytics/positive-research-2022-eng.pdf.
4. https://cert.pl/uploads/docs/RAPORT_CERT_badanie-stron-oswiatowych.pdf
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).