7 Listopada 2023

Pożyczka zaciągnięta na skradziony dowód – co robić?

Udostępnij:
Dynamiczny rozwój technologii, a także duża otwartość rodaków na innowacje cyfrowe sprawiły, że polska bankowość jest mocno zdigitalizowana. Oznacza to, że o produkty bankowe, w tym również kredyty czy pożyczki, wnioskować można za pośrednictwem Internetu, a wszelkich formalności dopełnić w zaledwie kilka czy kilkanaście minut. Co w sytuacji, gdy twój dowód trafi w niepowołane ręce i złodziej będzie chciał zaciągnąć na twoje dane pożyczkę? Jak się zabezpieczyć przed takim ryzykiem?

Czy na podstawie numeru PESEL można wziąć kredyt?

Nierzadko wnioskowanie o środki w banku to długa i żmudna procedura, która trwa nawet kilka tygodni. Banki starają się skutecznie zabezpieczyć swoje interesy i by nie akceptować zbyt wysokiego ryzyka, dokładnie weryfikują swoich potencjalnych klientów. Proszą o wiele dokumentów, skrupulatnie analizują zdolność kredytową i często odrzucają złożone wnioski kredytowe. Procedura ta tyczy się na ogół dużych kredytów, a także hipotek czy konsolidacji. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku drobnych kredytów i pożyczek, które konsumenci zaciągają na szybki remont, wakacyjny wyjazd lub spełnienie innego marzenia. W takich sytuacjach bardzo często zastosowanie znajduje uproszczona procedura wnioskowania, a formalności ograniczone są do minimum.

Zdecydowanie najłatwiej zaciągnąć kredyt w swoim banku, gdyż banki na ogół mają specjalne oferty przygotowane dla obecnych klientów. Długoletnia relacja z bankiem oraz dostęp do historii rachunku pozwalają szybko ocenić zdolność i wiarygodność kredytową klienta. Składając wniosek o kredyt we własnym banku, pozytywną decyzję możesz uzyskać w zaledwie kilka minut.

A co w sytuacji, gdy o kredyt ubiegasz się w banku, w którym nie masz żadnych produktów? W takiej sytuacji również możesz skorzystać z uproszczonej procedury. Podczas składania wniosku bank poprosi cię o podanie:
  • danych osobowych, adresowych i kontaktowych;
  • numeru PESEL oraz pozostałych danych z dowodu;
  • numeru rachunku, na jaki przekazane mają być środki;
  • informacji o uzyskiwanych dochodach, spłacanych zobowiązaniach i sytuacji rodzinnej.

Na podstawie tych informacji systemy bankowe dokonują szybkiej weryfikacji, sprawdzają klienta w BIK czy KRD i na tej podstawie wydają decyzję kredytową. O ile dotychczasowa historia kredytowa klienta nie budzi zastrzeżeń, a wnioskowana kwota nie jest zbyt wysoka, wniosek taki może zostać zaakceptowany przez system, co oznacza że nie zostanie on przekazany do dodatkowej weryfikacji przez analityków kredytowych. Nie będzie wtedy też konieczności przedkładania dodatkowych dokumentów (np. zaświadczenia o dochodach).
Czy oznacza to, że na skradziony dowód można wziąć pożyczkę za pośrednictwem Internetu? Niestety jest to możliwe. Co więcej, odmowa finansowania w banku wcale nie przekreśla szansy złodzieja na wyłudzenie środków na skradziony dowód. Może on również zawnioskować o tzw. chwilówkę, czyli innymi słowy wysoko oprocentowaną pożyczkę w jednej z wielu firm pożyczkowych. Tego typu podmioty charakteryzują się znaczne wyższym apetytem na ryzyko, co oznacza, że są one gotowe świadczyć swoje usługi nawet osobom zadłużonym lub ze złą historią kredytową.

Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął pożyczki na moje dane?

Niestety kradzież tożsamości to bardzo realne ryzyko: niemal każdego dnia możesz przeczytać o nowych metodach przestępców, które są coraz bardziej wyrafinowane i skuteczne. Poważnym ryzykiem jest również wyciek danych osobowych. Do tego typu zdarzeń dochodzi stosunkowo często i często nawet nie masz świadomości, że twoje dane osobowe lub dane osobowe wrażliwe mogły się dostać w niepowołane ręce. Nic dziwnego, pewnie nie masz czasu na to, by śledzić informacje o kolejnych wyciekach i na bieżąco weryfikować, czy ryzyko tyczy się również twoich danych.

Biorąc pod uwagę fakt, że ryzyko jest niemałe, a sam proces wnioskowania o środki w instytucjach finansowych uproszczony do minimum, warto pomyśleć o stosownych zabezpieczeniach. Mowa nie tylko o zachowaniu dużej ostrożności, rozważnym korzystaniu z płatności internetowych i ograniczaniu się podczas zakupów online tylko do wiarygodnych podmiotów, ale również o systemowej większej ochronie. Z pomocą przychodzą nasze pakiety Chroń PESEL. W podstawowym wariancie usługi możesz liczyć na powiadomienia o składanych na twoje dane osobowe wnioskach pożyczkowych czy kredytowych oraz o firmach zarejestrowanych na twoje dane. Jeśli otrzymasz powiadomienie, że twój PESEL jest weryfikowany przez jakąś instytucję finansową (a to nie Ty właśnie wnioskujesz o kredyt lub pożyczkę), może to świadczyć o próbie wyłudzenia na Twoje dane. Wyższe pakiety oferują dodatkowo monitoring danych osobowych w Internecie, asystę prawną, a nawet zwrot kosztów obsługi prawnej w przypadku wyłudzenia.

Jak udowodnić, że to nie ja wziąłem pożyczkę?

Jeśli padniesz ofiarą przestępców i na twoje dane osobowe zaciągnięta zostanie pożyczka, nie zwlekaj z podjęciem stosownych kroków. Pierwszym z nich powinno być niewątpliwie zastrzeżenie dowodu osobistego, by udaremnić próby kolejnych wyłudzeń. Możesz to zrobić przez Internet lub w dowolnym banku stacjonarnie. Zdecydowanie najszybciej i najwygodniej będzie skorzystać z opcji online w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Do systemu tego należą wszystkie banki działające na terenie kraju, dlatego też w przypadku braku dostępu do Internetu możesz po prostu odwiedzić najbliższą placówkę bankową i tam dopełnić niezbędnych formalności.

Kolejnym istotnym krokiem będzie zgłoszenie oszustwa na policji – tj. złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Następnie skontaktuj się również z bankiem, w którym dokonano wyłudzenia, by przedłożyć stosowne wyjaśnienia i złożyć odwołanie. Prawdopodobnie będzie to standardowa reklamacja w banku, w której trzeba będzie udowodnić, że to nie ty wziąłeś pożyczkę, ale padłeś ofiarą oszusta. W jaki sposób dowieść, że tak się stało? Do odwołania załącz potwierdzenie dokonania zgłoszenia na policji oraz fakt zastrzeżenia dowodu osobistego. Jeśli pożyczka została wyłudzona w placówce, pomóc może grafolog, który stwierdzi, że widniejący na umowie podpis nie jest zgodny z twoim charakterem pisma. W przypadku wniosków składanych za pośrednictwem Internetu załączyć możesz dodatkowo potwierdzenie z banku, że nie jesteś właścicielem numeru rachunku bankowego, na który przelano wnioskowane środki.

Jeśli bank nie uzna zgłoszonej reklamacji, konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę sądową. W takim przypadku warto skontaktować się z kancelarią, która specjalizuje się w tego typu sprawach i doskonale zna linię obrony banków. Rozpatrzenie sprawy na drodze sądowej jest niewątpliwie czasochłonne, jednak w wielu przypadkach to jedyne wyjście z sytuacji.

O skorzystaniu z pomocy prawnika pomyśl również w sytuacji, gdy o pożyczce zaciągniętej na twoje dane informuje cię pukający do drzwi komornik. Niestety sytuacje tego typu nie są wcale rzadkie. Przestępcy często podają zmyślone adresy przy składaniu wniosków, więc ewentualne wezwania do zapłaty i inna korespondencja z banku trafiają do niewłaściwych skrzynek pocztowych. Komornik nie ma zwykle większych problemów z ustaleniem miejsca zamieszkania danej osoby, więc szybko do ciebie trafi. By skutecznie zablokować egzekucję, konieczne jest dopełnienie szeregu formalności i dotrzymanie ustawowych terminów – by nie popełnić kosztownych błędów, również w tej sytuacji rozsądnie będzie sięgnąć po profesjonalną pomoc.

Pamiętaj również o wizycie w urzędzie gminy, gdzie po zgłoszeniu faktu utraty dowodu osobistego otrzymasz stosowne zaświadczenie. Będziesz mógł z niego korzystać do momentu wyrobienia nowego dowodu osobistego.

Wyłudzenie pożyczki lub kredytu jest stresującą sytuacją dla poszkodowanego, dlatego jeśli zależy ci na wygodzie oraz szybkiej pomocy w rozwiązaniu problemu, skorzystaj z pakietu Poziom 3 Bezpieczeństwa Chroń PESEL. Dzięki niemu otrzymasz pomoc prawną i zwrot kosztów usług prawnych, a nasi eksperci udzielą ci wszystkich niezbędnych informacji.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć