18 Września 2023

Na czym polega cracking i jak możesz się przed nim chronić?

Udostępnij:
Bezpieczeństwo twoich danych powinno być dla ciebie priorytetem. Odpowiednio silne frazy i regularna zmiana hasła zmniejszają ryzyko utraty cennych plików i informacji. Jest to bardzo ważne działanie, choć nie zawsze wystarczy, aby uniknąć włamania do konta. Hakerzy stosują cracking, aby uzyskać dostęp do cudzych danych. Nie ułatwiaj im tego zadania. Dowiedz się, czym jest cracking i w jaki sposób możesz się przed nim bronić.

Co to jest cracking?

Hakerzy potrafią łamać nawet rozbudowane hasła, korzystając przy tym z różnych metod. Jedną z nich jest tzw. cracking, który polega na łamaniu zabezpieczeń całego urządzenia lub pojedynczego pliku, aby uzyskać do niego dostęp. Jest to działanie o charakterze przestępczym. Crackerzy, czyli osoby, które zajmują się crackingiem, działają w ściśle określonym celu. Najczęściej jest nim wykradanie numerów kart kredytowych, instalacja złośliwego oprogramowania, edycja lub niszczenie wybranych plików lub zbieranie danych osobowych i ich sprzedaż.

Motywy działania crackera nie zawsze są oczywiste. Część osób decyduje się na cracking, aby osiągnąć określone korzyści majątkowe. Dane osobowe pozyskane w nielegalny sposób mogą być warte na tyle dużo, że haker decyduje się na ich kradzież, mimo świadomości, że jest to działanie wbrew prawu. Zdarza się jednak, że cyberprzestępcy działają w imię ważnej idei lub chcą sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Niezależnie od motywu, cracking jest przestępstwem i nie ma dla niego wytłumaczenia w świetle prawa. Każda osoba, która decyduje się na takie nielegalne łamanie haseł, powinna liczyć się z konsekwencjami swojego postępowania.

Co to znaczy, że konto zostało scrackowane?

Łamanie haseł do kont nie omija również środowiska gamerów. Crackowanie to częsty sposób na nielegalne przejęcie profilu innego gracza. Może być to działanie złośliwe lub ukierunkowane na konkretny cel. Crackerzy gamingowi korzystają z tak zwanych maszynek, czyli specjalnych programów do hakowania profili. Dzięki nim gracz może uzyskać dostęp do innych kont i je przejąć. Jeśli mu się to uda, może rozgrywać partie na nowo zdobytym, często znacznie lepiej wyposażonym profilu. Wówczas takie nielegalnie przejęte konto określa się jako „crack”. Mimo że działalność crackera dotyczy jedynie środowiska gry, to cracking gamingowy również jest przestępstwem. W momencie gdy informacja o tym, że konto zostało scrackowane, wyjdzie na jaw, haker może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za popełniony czyn.

Czy crack gry/programu/aplikacji ma wirusa?

Nie tylko pojedyncze profile gamerów, ale również całe gry czy programy nie są odporne na cracking. Cześć graczy czy użytkowników popularnych płatnych programów postanawia bowiem zaoszczędzić pieniądze i wybrać „darmową” wersję gry lub oprogramowania, która pochodzi z nielegalnego źródła. Jest to kusząca propozycja, ponieważ pozwala na szybki dostęp do wybranej aplikacji bez konieczności zapłaty za jej zakup. Pamiętaj jednak, że takie „bezpłatne” pobranie gry czy programu to nie tylko kradzież i pozbawianie przychodów twórców, ale również realne ryzyko pobrania złośliwego oprogramowania na twój komputer. Crack gry lub programu, czyli plik, który ma za zadanie ominąć zabezpieczenia, może być zainfekowany przez wirusy. Wyciek danych osobowych jest wówczas znacznie bardziej prawdopodobny, ponieważ twórca cracka może nie mieć dobrych intencji. Jeśli więc chcesz zadbać o bezpieczeństwo danych zgromadzonych na komputerze, unikaj pobierania gier i innych plików z nieznanego lub podejrzanego źródła. Dotyczy to również instalowania na smartfonie aplikacji z nieznanych źródeł.

Jak rozpoznać cracking?

Cyberprzestępcy działają w sposób przebiegły, dlatego nie jest łatwo rozpoznać, czy komputer został scrackowany. Z tego powodu bądź uważny na wszelką nietypową aktywność na swoim koncie bankowym, mailu lub profilach internetowych. Każde podejrzane logowanie z nieznanego źródła lub nietypowe wiadomości od nieznanych nadawców powinny wzbudzić twoją czujność. Dobrze przygotowany cracking nie zawsze można szybko zidentyfikować – w tym przypadku czas nie działa na twoją korzyść. Wraz z jego upływem rośnie bowiem ryzyko utraty danych osobowych oraz dostępu do posiadanych przez ciebie kont. Jeśli chcesz zadbać o większą ochronę swoich danych osobowych, możesz także skorzystać z pakietu bezpieczeństwa Chroń PESEL odpowiedniego do Twoich bieżących potrzeb. Dzięki temu zyskujesz cenny czas na odpowiednią reakcję.

Czy hakerstwo to przestępstwo?

Łamanie zabezpieczeń najczęściej kojarzy się negatywnie, jednak pamiętaj, że nie każdy haker to przestępca. Jeśli haker wykorzystuje swoje umiejętności do sprawdzania zabezpieczeń w oprogramowaniu lub sieci WiFi, wówczas jest to działanie w pełni legalne. W pozostałych przypadkach cracking, jak i każde inne oszustwo internetowe zawsze będą traktowane jako przestępstwo. Artykuły 267–269 Kodeksu Karnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 289,
403, 818, 852, 1234) wskazują, że podłączenie się do sieci lub uzyskanie dostępu do informacji w wyniku złamania zabezpieczeń informatycznych podlegają karze grzywny lub pozbawienia wolności. Wynika z tego, że każda niekontrolowana próba złamania zabezpieczeń w formie haseł do konta jest przestępstwem.

Co grozi za cracking?

Uzyskanie nielegalnego dostępu do komputera, sieci lub pojednyczego pliku obarczone jest karą grzywny lub pozbawienia wolności. Mówi o tym artykuł 267 Kodeksu Karnego. Jeśli więc podejrzewasz, kto może odpowiadać za cracking twojego komputera, masz prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. To bardzo ważne, ponieważ w sprawach dotyczących nielegalnego dostępu do informacji wynikających z działalności hakerskiej wszelkie działania prokuratury odbywają się na wniosek pokrzywdzonego. Cracker może otrzymać za ten czyn grzywnę lub karę nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Podobny wymiar kary przewidziany jest dla osoby, która decyduje się na cracking w celu zniszczenia lub uszkodzenia danych. Do takiej sytuacji odnosi się artykuł 268 Kodeksu Karnego. Paragraf 3 dodatkowo rozszerza wymiar kary pozbawienia wolności do 5 lat, jeśli w wyniku działania hakera osoba poszkodowana poniosła znaczną szkodę majątkową. Najwyższy wymiar kary przewidziany został w artykule 269. Za cracking, który ma na celu zniszczenie lub zmianę danych istotnych z punktu widzenia obronności kraju, grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Powyższe przykłady wskazują, że kara za cracking zależy nie tylko od skali działalności, ale również rodzaju informacji, które stały się celem hakera.

Cracking – jak się przed nim bronić?

Dopóki hakerzy będą działać, twoje dane nigdy nie będą w pełni bezpieczne. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko utraty danych osobowych, które przechowujesz na komputerze lub udostępniasz w sieci. Przede wszystkim podczas logowania do swoich kont korzystaj z bezpiecznych sieci WiFi. Hotspoty i inne otwarte sieci internetowe są łatwym łupem dla cyberprzestępców. Korzystając z nich, nie udostępniaj więc numeru karty płatniczej ani innych poufnych informacji, ponieważ w łatwy sposób mogą trafić w niepowołane ręce właśnie przez cracking.

Pamiętaj też o regularnej zmianie haseł. Nie korzystaj przy tym z prostych sekwencji słów, ponieważ hakerzy korzystają często z baz słownikowych i z łatwością mogą złamać proste hasła. W szczególności dbaj o odpowiednie zabezpieczenie dostępu do konta bankowego i poczty mailowej, bo ich utrata może mieć szczególnie niebezpieczne skutki z punktu widzenia bezpieczeństwa twoich danych osobowych.

Aby zmniejszyć ryzyko crackingu, możesz również sprawdzić wiarygodność adresu e-mail, z którego otrzymujesz wiadomości. Jeśli któryś z nich wzbudza twoje obawy lub zawiera podejrzane załączniki, oznacz wiadomość jako spam i zgłoś próbę oszustwa na policję. Niestety żadne działanie nie ochroni cię w pełni przed atakiem crackera. Jeśli więc chcesz otrzymać powiadomienie w sytuacji, gdy ktoś spróbuje użyć skradzionych danych, np. do zaciągnięcia pożyczki w twoim imieniu, skorzystaj z jednego z naszych pakietów ochronnych.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć