Czym jest cyberprzestępczość i jak działają cyberprzestępcy?
Co to jest cyberprzestępstwo?
Zalogowanie się do bankowości internetowej w przeglądarce na stronie, która do złudzenia przypomina stronę naszego banku, może skutkować utratą oszczędności. Podobnie w sytuacji pozostawienia danych karty kredytowej w podejrzanym sklepie internetowym lub takim, który nie stosuje odpowiednio wysokich zabezpieczeń. Kradzież danych w Internecie nie jest dziś niczym rzadkim. Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni, a stosowane przez nich metody coraz bardziej wyrafinowane. Niestety przekłada się to bezpośrednio na rosnącą liczbę ataków i ich skuteczność. Konieczne jest tym samym zachowanie dużej ostrożności – dokładne weryfikowanie adresów stron internetowych, na których się logujemy lub pozostawiamy jakiekolwiek dane osobowe.
Ostrożność zalecana jest również podczas korzystania z poczty elektronicznej. Klikając w podejrzany link, możemy nieświadomie ściągnąć na siebie poważne problemy, np. pobrać szkodliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom monitorowanie naszej aktywności i poznanie danych dostępowych do wielu kont i profili.
Jakie są przejawy cyberprzestępczości?
Równie nieprzyjemnym w konsekwencjach doświadczeniem może być tzw. cyberstalking, czyli prześladowanie i szantażowanie ofiary. Jak przestępcy wykorzystują dane? Na ogół grożą ujawnieniem skradzionych wcześniej informacji, plików czy zdjęć z komputera.
Zdarza się, że celem ataku są przedsiębiorcy lub pracownicy konkretnych firm. W tym przypadku mówić możemy zarówno o szpiegostwie przemysłowym, czyli próbie kradzieży firmowych tajemnic, jak i atakach ransomware, które mają na celu uzyskanie okupu. Przestępcy wkradają się do firmowej infrastruktury IT, blokują do niej dostęp i w ten sposób paraliżują działanie całego przedsiębiorstwa. Przekazanie żądanych środków ma być warunkiem odzyskania dostępu do firmowych danych, jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. Zdarza się niestety, że nawet po przekazaniu żądanych środków odblokowanie dostępu nie następuje, a przedsiębiorca pozostaje bez firmowych danych i pieniędzy.
Jak zgłosić cyberprzestępstwo?
By jak najszybciej zidentyfikować zagrożenie i szybko podjąć odpowiednie kroki zaradcze, warto również pomyśleć o jednym z pakietów oferowanych przez Chroń PESEL. Dzięki temu otrzymasz powiadomienie o próbach użycia twojego PESEL-u, ewentualnych próbach wyłudzenia pożyczki czy kredytu lub chęci zarejestrowania działalności na twoje dane osobowe. W efekcie będziesz w stanie szybko zareagować na daną sytuację i zmniejszysz ryzyko nieprzyjemnych konsekwencji.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).