4 Sierpnia 2021

Jak przestępcy mogą wykorzystać Twoje dane?

Udostępnij:
Niejednokrotnie w mediach słyszymy historie ludzi, którzy padli ofiarą kradzieży danych i dowiedzieli się o tym otrzymując wezwanie do zapłaty zobowiązania, którego nigdy nie zaciągali. Po weryfikacji okazuje się zwykle, że za wszystkim stali oszuści wykorzystujący wyłudzone dane osobowe. Co przestępcy mogą zrobić z naszymi danymi i jak się przed tym chronić?
Pomysłowość oszustów wyłudzających dane osobowe nie zna granic. Z jakich metod zazwyczaj korzystają?


Wyłudzenie danych poprzez phishing

Aby osiągnąć swój cel, oszuści czasami podszywają się m.in. pod instytucje państwowe, finansowe i firmy kurierskie. Zdarza się także, że próbują udawać naszych bliskich. Wszystko po to, żeby uśpić naszą czujność i w ten sposób zdobyć dane, które ich interesują lub przekonać nas do dokonania płatności na fałszywe konta. W jaki sposób oszuści mogą wejść w posiadanie naszych danych? Wystarczy, że nieopatrznie klikniemy w przesłany link, pobierzemy załącznik lub zainstalujemy niebezpieczne oprogramowanie umieszczone w wiadomości od „znajomego”.
Przestępcy próbują podszywać się pod pracowników banków lub instytucji publicznych również przez telefon. Zwłaszcza obecnie w czasie pandemii COVID-19, ale też w trakcie uruchomionego 1 kwietnia 2021 r. Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań powinniśmy na to uważać.

Warto wiedzieć:
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, blisko ¼ ankietowanych (23,6 proc.), deklaruje, że zdarzyło im się, by w trakcie rozmowy telefonicznej ktoś poprosił ich o podanie numeru PESEL, numeru i serii dowodu osobistego lub danych do logowania w bankowości elektronicznej.

Wyłudzenie danych poprzez włamanie na skrzynkę, na konto w  mediach społecznościowych

Jeśli nie damy się nabrać na phishing, cyberprzestępcy mogą próbować włamać się do naszej skrzynki lub przejąć konto w mediach społecznościowych. Może do tego dojść, min. jeśli nie mamy dosyć silnego hasła lub używamy jednego w kilku serwisach. Wówczas wystarczy złamać je raz, żeby zdobyć dostęp w innych miejscach. Dane do logowania mogą również wyciec, jeśli serwis, w którym z nich korzystamy padł ofiarą ataku hakerów. Logując się na naszą skrzynkę mailową przestępcy mogą zyskać dostęp m.in. do skanów dokumentów, które mogliśmy za pośrednictwem internetowej poczty wysyłać.

Wyłudzenie danych przez naszą nieostrożność w mediach społecznościowych

Media społecznościowe to nasza codzienność. Korzystamy z nich, żeby być w kontakcie ze znajomymi i bliskim oraz, żeby na bieżąco informować o najważniejszych wydarzeniach z naszego życia. Niestety, zdarza się, że w wyniku nieostrożności i braku rozwagi umożliwiamy oszustom dostęp do naszych danych osobowych. Pomimo licznych ostrzeżeń, wciąż zdarza się, że ktoś publikuje w sieci, np. zdjęcia odebranego przed chwilą prawa jazdy, dowodu osobistego lub zaświadczenia o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, gdzie znajdują się nasze dane.

Przestępcy nie ograniczają się tylko do prób wyłudzenia danych w sieci lub przez telefon. Nasze dokumenty mogą również zdobyć w wyniku kradzieży lub zgubienia np. portfela. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z taką sytuacją.

Sprawdź również: Jak ustrzec się przed kradzieżą danych w Internecie?

Jakie są konsekwencje utraty danych?

Co może się wydarzyć w sytuacji, w której przestępcy wejdą już w posiadanie naszych danych osobowych? Tu możliwości również jest bardzo dużo, oszuści mogą wykorzystać nasze dane na wiele sposobów, na przykład:
  • Wziąć pożyczkę
Dysponując danymi z naszego dowodu osobistego przestępcy mogą wziąć pożyczkę w Internecie. My o takim zobowiązaniu możemy dowiedzieć się dopiero w momencie otrzymania wezwania do zapłaty. Z doświadczeń konsultantów serwisu ChronPESEL.pl wynika, że ofiary takich działań mogą się mierzyć nawet z kilkoma pożyczkami na raz na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Zaciągnąć inne zobowiązanie finansowe – np. zakupy na raty, umowa leasingowa, wynajem mieszkania
Zobowiązanie  w firmie, w  której nigdy nie zaciągaliśmy pożyczki to nie jedyne zagrożenie w sytuacji, w której ktoś wyłudził nasze dane. Oszuści mogą je wykorzystać również np. podczas zakupów w sklepie ze sprzętem elektronicznym lub podpisując umowę z operatorem telekomunikacyjnym. Inną opcją jest np. wynajęcie mieszkania lub podpisanie umowy leasingowej. Okazuje się, że przestępcy chętnie zaciągają takie zobowiązania, zwłaszcza, jeśli to nie ich dane widnieją potem w dokumentach.
  • Wyłudzić pieniądze od znajomych
Konsekwencje związane z utratą danych są zagrożeniem również dla naszych najbliższych. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać nasze dane do logowania w mediach społecznościowych, żeby podszyć się pod nas i próbować wyłudzić pieniądze od naszych znajomych
  • Sprzedać dane
Oszuści czasami decydują się też na sprzedaż zdobytych danych. W sieci chętnych na zakup skradzionych danych nie brakuje.
  • Założyć firmę na dane
Obecnie firmę można założyć nie wychodząc z domu, wystarczy dostęp do Internetu. Jeśli straciliśmy dowód osobisty lub co gorsza nie wiemy o tym, że ktoś wszedł w posiadanie danych, które się na nim znajdują, w niedługim czasie może się okazać, że „założyliśmy” firmę, która zdążyła zaciągnąć już kilka zobowiązań. Oczywiście za ich uregulowanie odpowiada osoba wpisana jako właściciel, czyli…my.

Jak się chronić przed wyłudzeniem danych?

Większą szansą na uniknięcie lub zmniejszenie konsekwencji  powyższych nieprzyjemności zyskamy, jeśli będziemy monitorować swój numer PESEL. Korzystając z usługi ChronPESEL.pl dowiemy się, jeśli ktoś będzie go sprawdzał w bazie Krajowego Rejestru Długów i zwiększymy bezpieczeństwo danych. Jak to działa?

Wiele instytucji finansowych, firm pożyczkowych oraz telekomunikacyjnych, przed podpisaniem umowy z nowym klientem, weryfikuje, czy nie widnieje on w bazie Krajowego Rejestru Długów, jako osoba zadłużona. Aby dokonać weryfikacji konsumenta muszą najpierw uzyskać jego pisemne upoważnienie. Jeśli więc dostaniemy SMS-a, że właśnie sprawdza nas np. bank, a my w nim nie składaliśmy wniosku o kredyt, może to oznaczać że ktoś próbuje wykorzystać nasze dane. Usługa poinformuje nas również w sytuacji, w której ktoś będzie chciał założyć firmę na nasze dane.

W ChronPESEL.pl możesz również uzyskać wsparcie prawnika na zasadach określonych w Warunkach Ubezpieczenia. W zależności od wybranej opcji zarejestrowany użytkownik serwisu ChronPESEL.pl otrzyma niezbędne wzory dokumentów wraz z informacją do których instytucji należy je wysłać.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć