28 Marca 2023

Sprawdzanie firmy po NIP-ie – jak to zrobić i dlaczego warto?

Udostępnij:
Czy można sprawdzić firmę po NIP-ie? Tak, jest to jednym ze sposobów na zweryfikowanie wiarygodności kontrahenta. To prosta metoda, dzięki której uzyskasz informacje na temat przedsiębiorcy, który chce podjąć z tobą współpracę. Dlaczego warto wiedzieć, jak sprawdzić firmę po NIP-ie? Aby uchronić się przed oszustami i kłopotliwymi sytuacjami w trakcie współpracy.

Internet bardzo ułatwia kontakty biznesowe i docieranie do większej liczby potencjalnych klientów. Z drugiej strony zwiększa ryzyko, bo nie wiesz tak naprawdę, kto pisze do ciebie z propozycją współpracy. Szukanie firmy po numerze NIP to dobra praktyka, bo pozwala uzyskać podstawowe informacje na temat twojego potencjalnego klienta, dostawcy czy współpracownika. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku i jaką wiedzę o firmie uzyskujesz poprzez jej numer NIP.

Przed czym uchroni cię sprawdzenie firmy po NIP?

NIP jest numerem nadawanym obecnie wyłącznie przedsiębiorcom – otrzymuje go każda firma zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym. Sprawdzanie firmy po NIP-ie pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji, jak utrata towaru lub brak płatności za usługi. Oczywiście to tylko pierwszy etap weryfikacji, ale dostarcza ważnych informacji. Mając NIP, możesz uzyskać inne dane – m.in. informację, czy firma jest czynnym płatnikiem VAT, nie widnieje w KRD oraz czy działa aktywnie, a nie jest przykładowo podmiotem zawieszonym lub – co gorsza – w stanie upadłości.
Nie tylko w kontaktach biznesowych warto wiedzieć, jak znaleźć firmę po NIP-ie. Jeśli chcesz robić bezpieczne zakupy w internecie, również sprawdzaj, czy podane na stronie dane są prawdziwe. Wśród podmiotów świadczących usługi również nie brakuje osób, które nie prowadzą działalności legalnie. Często pobierają zaliczki i ślad po nich ginie. W takiej sytuacji możesz zostać bez pieniędzy i bez wykonanej usługi.
Weryfikacja firmy po NIP-ie może cię również uchronić przed wyłudzeniem danych osobowych. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą danych w internecie? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie wiarygodności administratora danych osobowych przez weryfikację podstawowych danych firmy.

Zobacz także: Spoofing – jak się bronić?

Jak sprawdzić, czy podany NIP jest prawdziwy?

Co to jest NIP? To numer identyfikacji podatkowej przyznawany w Polsce od 13 października 1995 roku na mocy ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników oraz płatników podatków i składek ubezpieczeniowych.

NIP to 10-cyfrowy numer, który identyfikuje podatnika. Do 2012 roku przyznawany był wszystkim, dziś – wyłącznie przedsiębiorcom. Osoby fizyczne posługują się aktualnie tylko numerem PESEL.

W NIP trzy pierwsze cyfry to oznaczenie urzędu skarbowego, który numer nadał. Natomiast ostatnia to cyfra kontrolna – jest potrzebna do sprawdzania poprawności przetwarzania danych.

Aby sprawdzić, czy NIP jest prawdziwy:
  • pierwsze dziewięć cyfr pomnóż kolejno przez: 6, 5, 7, 2, 3, 4, 5, 6, 7;
  • zsumuj wyniki i wylicz resztę z dzielenia tej sumy przez liczbę 11;
  • jeśli otrzymany wynik wynosi 10, oznacza to, że numer NIP nie jest prawdziwy lub został nam błędnie podany przez kontrahenta.
Powyższa metoda jest dość skomplikowana i stosuje się ją niezwykle rzadko, ponieważ w dobie cyfryzacji istnieją łatwiejsze sposoby na sprawdzenie firmy po NIP-ie.

Sprawdzanie firmy po NIP-ie w CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to baza, która dostarczy ci podstawowych informacji o jednoosobowych działalnościach gospodarczych i spółkach cywilnych. Jak sprawdzić dane firmy po NIP-ie? Obsługa wyszukiwarki jest bardzo prosta – wystarczy wpisać NIP, aby otrzymać informację o tym, kiedy firma została zarejestrowana i jaki jest jej aktualny status. W CEIDG znajdziesz historię wszystkich zmian, na przykład zawieszenia działalności, restrukturyzacji czy przejścia w stan upadłości. Poza tym otrzymasz dostęp do pełnych danych adresowych i numeru REGON.

W przypadku spółek cywilnych proces może być utrudniony, jeśli wpisy wspólników są nieaktualne. Jeśli nie uzyskasz informacji z CEIDG na temat spółki cywilnej na podstawie numeru NIP, sprawdź w rejestrze REGON.

Sprawdzenie po NIP-ie firmy, która jest spółką prawa handlowego

Spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowe i akcyjne zarejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym, który ma własną wyszukiwarkę pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html. Tutaj również wystarczy wpisanie numeru NIP, aby uzyskać pozostałe dane przedsiębiorstwa i informacje o jego statusie. W przypadku spółek prawa handlowego zawarte informacje pozwolą ustalić, kto reprezentuje spółkę i zasiada w jej zarządzie. Spółki kapitałowe ujawniają wysokość kapitału zakładowego – ta informacja jest bardzo ważna. Dowiesz się dzięki niej o maksymalnej kwocie odpowiedzialności za zobowiązania firmy.

Jeśli sprawdzasz firmę po NIP-ie w KRS, zwróć szczególną uwagę na treść działu 4. i kolejnych. Zawierają informacje o przekształceniach, wszczęciu postępowania upadłościowego lub naprawczego i otwarciu postępowania likwidacyjnego. Te dane z punktu widzenia przyszłej współpracy mogą okazać się bardzo istotne.

Jak sprawdzić dochody firmy po NIP-ie? Do tego celu potrzebujesz numeru KRS firmy. Spółki prawa handlowego mają obowiązek publikować sprawozdania finansowe, które dla przyszłego kontrahenta są cenną podpowiedzią na temat kondycji przedsiębiorstwa. Sprawozdania finansowe spółek prawa handlowego znajdziesz w bezpłatnej przeglądarce dokumentów finansowych (https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df).

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Istnieje kilka sposobów, by upewnić się, że firma, z którą chcemy rozpocząć współpracę, jest wypłacalna i uczciwie zarządzana. Pierwszym narzędziem weryfikacji pod tym kątem jest biała lista podatników VAT. Zamieszczona na stronie https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka wyszukiwarka podatników VAT również umożliwia sprawdzenie firmy po NIP-ie.

Wyniki wyszukiwania tym narzędziem to: pełne dane płatnika wraz z zatwierdzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej numerem konta bankowego firmy. Ponadto otrzymasz informację o tym, czy podmiot został wykreślony z rejestru wraz z podaniem powodu.

Dlaczego warto korzystać z tego wykazu? Ponieważ jeśli wpłacisz więcej niż 15 tys. na rachunek inny niż przypisany do kontrahenta na białej liście, a on będzie mieć zaległości w płatnościach do US, wówczas również ty będziesz za nie odpowiadał. Jak widzisz, sprawdzenie po NIP-ie działalności kontrahenta może uchronić cię również przed karami finansowymi.

Sytuacja finansowa kontrahenta – jak ją sprawdzić?

Biura Informacji Gospodarczej – tam należy udać się po takie informacje. Baza KRD BIG to jedno z miejsc, w których sprawdzisz, czy twój przyszły partner biznesowy nie jest zadłużony. To rejestr, który obejmuje wszystkie firmy z każdego sektora gospodarki. Krajowy Rejestr Długów jest płatny, ale ogólnodostępny i bardzo wygodny w obsłudze.

Jeśli mimo sprawdzenia w ogólnodostępnych bazach wciąż masz wątpliwości, możesz skorzystać z usług wywiadu gospodarczego. Takie praktyki opłacalne są jednak wyłącznie przy dużych przedsięwzięciach.

Przeczytaj również: Oszustwo na BLIK – nie daj się oszukać

Przedsiębiorco, dochowaj staranności

Weryfikacja kontrahentów to dobra praktyka – ustrzeże cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami współpracy z oszustami. Jeśli zachowanie przyszłego partnera wzbudza obawy – nie czekaj na rozwój wypadków. Powiedz „sprawdzam” i wycofaj się w bezpiecznym momencie.

Zdajemy sobie sprawę, że samodzielne poszukiwanie tych informacji może być czasochłonne. Dlatego przychodzimy z realną pomocą – z nami możesz chronić swoje dane i jednocześnie monitorować sytuację przyszłych i aktualnych kontrahentów. W ten sposób pomożemy ci utrzymać płynność finansową i stabilność firmy. Z naszą pomocą nawiążesz długotrwałe i owocne współprace – zyskasz spokój niezbędny do rozwoju biznesu.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć