13 Listopada 2023

Ochrona RFID – co to takiego? Przed jakimi przestępstwami chroni?

Udostępnij:
Gdyby nie technologia RFID, czyli system identyfikacji za pomocą fal radiowych, nie można byłoby płacić zbliżeniowo ani wejść do biura za pomocą karty. Niestety z zalet wynalazku, który ułatwia codzienne funkcjonowanie, korzystają również przestępcy. Czytniki RFID mogą w sposób bezdotykowy ściągać dane z paska magnetycznego kart płatniczych, które nosisz w swoim portfelu. Jak zabezpieczyć się przed tego rodzaju zagrożeniami? Na czym polega ochrona RFID?

Czym jest technologia RFID?

Początki technologii RFID (ang. Radio Frequency Identification) – systemu identyfikacji za pomocą fal radiowych – sięgają lat 40. ubiegłego wieku. Pierwsze takie czytniki działały podobnie jak wykrywacze metalu i szybko znaleziono dla nich zastosowanie w życiu codziennym. Na bazie tego systemu powstały pierwsze systemy antykradzieżowe w sklepach. To dzięki falom radiowym sklepowa bramka identyfikuje zabezpieczenie (klips, naklejkę) towaru i informuje obsługę sklepu o próbie kradzieży.

Z technicznego punktu widzenia RFID to system składający się z tagów oraz czytnika, a komunikacja między tymi elementami nie wymaga bezpośredniego kontaktu. Wynalazek znalazł zastosowanie w takich dziedzinach życia jak:
  • Ochrona prywatności/kontrola dostępu – dzięki technologii RFID można ograniczyć dostęp do wybranych obiektów, np. wydać pracownikom karty dostępu do firmowych pomieszczeń. Łatwiejsze jest również zarządzanie ruchem oraz systemami parkingowymi.
  • Logistyka i magazyny – RFID usprawnił proces dostawy towarów – za sprawą tej technologii, kompletowanie zamówień, weryfikacja opakowań i zarządzanie towarem jest znacznie łatwiejsze, a magazyny (nawet te ogromne) mogą pracować sprawniej.
  • Budownictwo i remonty – duże firmy budowlane wykorzystują RFID w celu kontroli wartościowego sprzętu, narzędzi i materiałów budowlanych. Zapobiegają w ten sposób nie tylko kradzieżom, lecz również wykorzystywaniu tych rzeczy przez pracowników w nieuzasadniony sposób.
  • Produkcja i przemysł – dzięki RFID procesy produkcyjne mogą być jeszcze bardziej zautomatyzowane, a praca fabryk zdecydowanie przyspieszyć. Istnieje też specjalna wersja systemu, tj. RFID Navigator, która służy do śledzenia poszczególnych towarów i całych palet w procesie produkcyjnym.
  • Finanse i bankowość – dzięki RFID możesz zapłacić telefonem lub zbliżeniowo, a wkładanie kart płatniczych do terminali nie jest już konieczne.

Sprawdź też, jak robić bezpieczne zakupy online i komu nie warto powierzać swoich danych.

RFID w świecie finansów – jakie ma znaczenie?

Dziś niemal każdą kartą płatniczą można płacić zbliżeniowo, o czym informuje symbol płatności zbliżeniowych (nieco podobny do znaku sieci Wi-Fi), napis PayPass lub Visa PayWave na karcie. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że płatności bezdotykowe stanowią ponad 99% wszystkich transakcji dokonanych za pomocą kart płatniczych. Coraz więcej osób płaci też smartfonem lub przy użyciu smartwatcha, czyli inteligentnego zegarka. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie technologia RFID. W praktyce wygląda to tak, że na środku płatniczym znajduje się miniaturowy układ scalony, a w terminalu zamontowana jest antena radiowa, która odbiera odpowiednie sygnały. To dzięki temu nie musisz nawet dotykać terminala, by zapłacić za zakupy.

O zaletach tej technologii niestety przekonali się też przestępcy, którzy zaczęli wykorzystywać ją do zdalnego kopiowania informacji z pasków magnetycznych kart płatniczych. Przestępstwo zwane skimmingiem zbiera ogromne żniwo, jednak możesz się przed nim – podobnie jak przed oszustwami na BLIK – odpowiednio zabezpieczyć.

Skimming – w jaki sposób przestępcy wykorzystują technologię RFID?

Skimming, czyli nielegalne kopiowanie danych z kart płatniczych, to przestępczy proceder, którego celem jest wykonanie duplikatu środków płatniczych i posługiwanie się nimi. O popularności tego zjawiska świadczą m.in. dane Narodowego Banku Polskiego z 2022 roku. Wynika z nich, że tylko w jednym kwartale wykonano 10 tys. operacji finansowych przy użyciu fałszywych kart płatniczych, a łączna kwota takich oszustw wyniosła ponad 6 mln zł.

Do skimmingu dochodzi w codziennych sytuacjach, takich jak:
  • zakupy w sklepie;
  • jazda komunikacją miejską;
  • tankowanie na stacji benzynowej;
  • wizyta w restauracji;
  • wypłata pieniędzy z bankomatu.
Dane są kopiowane za pomocą skimmera, który przestępcy montują w legalnie działającym terminalu POS (ang. point of sale – punkt handlowy). Urządzenie do złudzenia przypomina legalnie działający czytnik, dlatego w większości przypadków klienci lokali gastronomicznych czy stacji benzynowych nawet nie wiedzą, że zostali oszukani. W komunikacji miejskiej dane są kopiowane za pomocą tego samego urządzenia – wystarczy, że przestępca znajdzie się w pobliżu twojej torebki lub plecaka. Aby nie stracić swoich oszczędności i nie martwić się, czy twoja reklamacja w banku zostanie rozpatrzona pozytywnie, zainwestuj w środki zapobiegawcze i ochronę RFID.

Czym jest ochrona RFID i jak działa?

Ochrona RFID to nic innego jak specjalne etui lub portfel, który uniemożliwiają przestępcom kopiowanie danych z kart płatniczych. Są wykonane ze specjalnych materiałów (membrany), które blokują fale radiowe, tworząc tzw. klatkę Faradaya. Dzięki temu skimmer nie jest w stanie pobrać danych z karty płatniczej. Pamiętaj, że ochrona przed nieautoryzowanym odczytem danych działa tylko wtedy, gdy portfel jest zamknięty.

Jak wygląda portfel z ochroną RFID?

Na pierwszy rzut oka portfel z ochroną RFID niczym nie różni się od galanterii skórzanej, która nie ma tej funkcji. Jest tak samo elegancki i lekki jak prezentowane na wystawach modele. Jednak między zewnętrzną warstwą skóry a wewnętrzną podszewką został zamontowany specjalny materiał, który blokuje fale radiowe i zakłóca sygnał między kartą płatniczą a urządzeniem, które mogłoby uzyskać nieuprawniony dostęp do zapisanych na niej danych oraz środków pieniężnych.
Inny, równie skuteczny i dostępny sposób ochrony przed skimmingiem stanowi etui na karty płatnicze. Ono także wykonane jest ze specjalnego tworzywa, które blokuje fale radiowe. To rozwiązanie może okazać się skuteczniejsze niż portfel z ochroną RFID (jeśli np. portfel przypadkowo się otworzy i karta wypadnie do wnętrza torebki, nie będzie chroniona).

Jak wzmocnić ochronę RFID?

Kupno portfela lub etui ze specjalnym zabezpieczeniem to nie wszystko, co możesz zrobić, aby uchronić się przed osobami, które wykorzystują technologię RFID w nieuczciwy sposób. Nie jesteś w stanie przewidzieć, czy blisko ciebie znajdzie się przestępca wyposażony w skimmer. Nigdy nie ma też pewności, czy terminal, do którego zbliżasz kartę, działa legalnie. Możesz jednak zwiększyć środki ostrożności i wprowadzić kilka prostych nawyków do codziennego życia:
  • nie korzystaj z bankomatów, które znajdują się w nietypowych lub odludnych miejscach. W takich urządzeniach przestępcy najczęściej montują skimmery;
  • omijaj automaty z przekąskami lub kawą, które znajdują się w nietypowym miejscu;
  • pod żadnym pozorem nie pozwól, by ktokolwiek – kelner czy recepcjonista hotelu – oddalił się z twoją kartą płatniczą na zaplecze lub do innego terminala;
  • nie korzystaj z urządzeń, które wzbudzają twoje wątpliwości.

Chcesz wiedzieć, jak zachować się w przypadku wycieku danych osobowych? A może chcesz na bieżąco otrzymywać powiadomienia, jeśli ktoś zapyta o twój PESEL lub sprawdzi cię w Krajowym Rejestrze Długów (KRD)? Skorzystaj z naszych usług i wybierz pakiet Chroń PESEL, który najlepiej zaspokoi twoje potrzeby. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Źródła:
Informacja o kartach płatniczych - IV kwartał 2022 roku, NBP: https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/05/Informacja-o-kartach-platniczych-Q42022.pdf

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć