6 Lutego 2024

Na czym polega i jak przebiega atak DDoS?

Udostępnij:
Wiele usług i codziennych czynności na dobre przeniosło się do świata online. Za nimi podążyli także przestępcy – zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem są jak najbardziej bardziej realne i mogą przynieść konsekwencje poza siecią. Jednym z powszechniejszych i jednocześnie mocno destrukcyjnych rodzajów ataków jest DDoS (ang. Distributed Denial of Service). Może on poważnie zakłócić działanie sieci, usług online czy stron internetowych. Jak dokładnie przebiega atak DDoS i jakie są jego rodzaje? Jak można się przed nim chronić?

Na czym polega atak DDoS?

Atak DDoS polega na zalewaniu celu (może nim być serwer, strona czy aplikacja internetowa) ogromną ilością zapytań lub danych. Atak ten jest przeprowadzany przy wykorzystaniu wielu urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem i kontrolowanych przez cyberprzestępców. I właśnie ze względu na duże rozproszenie ataku niezwykle trudne jest jego zatrzymanie i zidentyfikowanie sprawców. Po co hakerzy to robią? Celem ataku DDoS jest przeładowanie zasobów, co w konsekwencji prowadzi do niedostępności danej usługi dla użytkowników. Jeśli obiorą sobie za cel np. sklep internetowy, nadmierna liczba zapytań może szybko sparaliżować jego działanie, co bezpośrednio przekłada się na wyniki sprzedażowe. Ataki DDoS mogą powodować znaczne zakłócenia w działaniu usług online i być wykorzystywane jako forma szantażu lub narzędzie do odwrócenia uwagi podczas innych cyberataków (np. ransomware).

Ataki DDoS mogą być przeprowadzane za pomocą różnych technik i metod. W zależności od sposobu przeprowadzenia ataku wyróżnia się trzy podstawowe grupy:
  1. Ataki flood – w przypadku tego rodzaju ataku hakerzy wysyłają ogromną ilość żądań lub danych do celu, chcąc w ten sposób doprowadzić do przeciążenia zasobów systemu. Przykładem może być atak SYN flood, w którym cyberprzestępcy wysyłają dużą liczbę żądań synchronizacji (SYN), nie kończąc ich odpowiedziami (ACK), co powoduje wyczerpanie zasobów systemowych.
  2. Ataki na protokoły sieciowe – ataki tego rodzaju skupiają się na wykorzystaniu słabości w protokołach sieciowych, takich jak TCP (Transmission Control Protocol) czy UDP (User Datagram Protocol). Poprzez manipulowanie nimi hakerzy mogą szybko spowodować przeciążenie zasobów sieciowych.
  3. Ataki na warstwę aplikacji – ten rodzaj ataku koncentruje się na warstwie aplikacji, np. protokole HTTP. Hakerzy wysyłają żądania, które wymagają ogromnych zasobów, takich jak generowanie złożonych obliczeń lub przetwarzanie dużych plików, co prowadzi do przeciążenia systemu.O czym jeszcze pamiętać w kontekście haseł i ich właściwego przechowywania? Używaj unikalnych i silnych haseł. Złamanie silnego hasła jest niełatwym, a na pewno niezbyt szybkim zadaniem. Jeśli nawet złodziejowi się to uda, zyska on dostęp tylko do jednego z twoich kont online – pozostałe będą bowiem chronione innymi hasłami.

Czym się różni DDoS od DoS?

Różnica między atakiem DDoS a DoS (ang. Denial of Service) polega na skali i sposobie przeprowadzenia ataku.

Atak DoS jest przeprowadzany z jednego źródła, które generuje dużą liczbę żądań lub wysyła ogromną ilość danych do celu, co prowadzi do przeciążenia zasobów i niedostępności usługi dla innych użytkowników. Ataki DoS są stosunkowo łatwe do zidentyfikowania i zablokowania, ponieważ pochodzą z jednego źródła. Właśnie z tego powodu znacznie większą popularnością cieszy się DDoS.

Atak DDoS jest rozproszony i wykorzystuje wiele komputerów. Biorące udział w ataku urządzenia zostały wcześniej zainfekowane złośliwym oprogramowaniem i pozostają pod kontrolą cyberprzestępców. Każde z nich generuje duże ilości zapytań lub danych, co prowadzi do szybkiego przeciążenia zasobów atakowanej strony czy serwera i w rezultacie uniemożliwia jego dalszą prawidłową pracę. Nie tylko atak DDoS jest trudniejszy do zidentyfikowania, lecz również trudniej się przed nim bronić – zapytania pochodzą z wielu różnych źródeł, a to utrudnia blokowanie atakujących adresów IP.

Jakie konsekwencje może mieć atak DDoS?

Zastanówmy się teraz nad konsekwencjami takiego ataku. A mogą one być naprawdę dotkliwe. Atak DDoS często ma poważne konsekwencje zarówno dla świadczonych usług online, jak i dla całej organizacji. Nie tylko prowadzi do utraty dostępu przez użytkowników, lecz także może powodować olbrzymie straty finansowe, utratę reputacji, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić firmę do bankructwa. Do jakich konkretnie problemów prowadzi skutecznie przeprowadzony atak DDoS? Oto kilka potencjalnych skutków:
1) Niedostępność usług
Atak DDoS może spowodować całkowite lub częściowe wyłączenie usługi, uniemożliwiając użytkownikom dostęp do witryny internetowej, aplikacji lub serwera. To może prowadzić do strat finansowych, utraty klientów i zniszczenia reputacji.
2) Spadek wydajności
Nawet jeśli atak DDoS nie spowoduje całkowitej niedostępności usługi, może skutkować znacznym spowolnieniem jej działania. Strony internetowe mogą wolniej się ładować, a aplikacje działać niestabilnie, co negatywnie odbija się na doświadczeniach użytkownika.
3) Utrata danych
W przypadku ataku DDoS na serwer może dojść do utraty danych, jeśli nie zostały one w odpowiedni sposób zabezpieczone. Atakujący są w stanie wykorzystać zamieszanie spowodowane atakiem, by wykraść lub usunąć cenne informacje i wyrządzić ofierze jeszcze bardziej dotkliwe szkody lub zażądać okupu.
4) Koszty operacyjne
DDoS może prowadzić do znacznego wzrostu kosztów operacyjnych. Organizacje często są zmuszone do inwestowania w lepszą infrastrukturę sieciową, rozwiązania anty-DDoS, a także do podejmowania działań naprawczych i audytowych po ataku. Konieczne może być również zatrudnienie specjalistów od cyberbezpieczeństwa lub skorzystanie z usług zewnętrznych konsultantów.
5) Złamanie bezpieczeństwa
Atak DDoS jest również wykorzystywany jako element odwracający uwagę od właściwego ataku na systemy organizacji. Może to prowadzić do kompromitacji systemów bezpieczeństwa i naruszenia poufności informacji.
Wymienione wyżej konsekwencje ataku DDoS jeszcze bardziej podkreślają konieczność skutecznej ochrony i gotowości na pojawienie się tego rodzaju incydentów. Bagatelizowanie problemu cyberbezpieczeństwa i brak odpowiedniej edukacji to wręcz proszenie się o poważne problemy.

Czy atak DDoS jest legalny?

Zadajesz sobie pewnie teraz pytanie, czy tego typu działania są legalne. Odpowiedź jest oczywista – atak DDoS to cyberprzestępstwo, więc stanowi nielegalną operację. Zgodnie z treścią Kodeksu karnego (art. 268a):
„§ 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto, dopuszczając się czynu określonego w § 1, wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Oznacza to, że w Polsce osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie ataku DDoS może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej i skazana na karę pozbawienia wolności do nawet 5 lat, w zależności od okoliczności sprawy. Atak DDoS jest nielegalny niezależnie od tego, czy przeprowadza się go w celu zemsty lub protestu, czy np. w celach zarobkowych. Prawo traktuje tego typu działanie jako naruszenie i działanie przeciwko interesom publicznym oraz prywatnym.

Gdzie można zgłosić atak DDoS?

Jeśli jesteś ofiarą ataku DDoS, prawdopodobnie zastanawiasz się, co zrobić i gdzie zgłosić oszustwo internetowe. Oto kilka kroków, które powinieneś rozważyć:
  • Skontaktuj się z dostawcą usług internetowych – powiadom swojego dostawcę usług internetowych o ataku, który jest kierowany na twoją sieć lub stronę internetową. Dostawca może podjąć działania w celu zmniejszenia wpływu ataku i ochrony infrastruktury.
  • Zgłoś incydent do odpowiednich organów ścigania – skontaktuj się z lokalną policją lub organem ścigania odpowiedzialnym za cyberprzestępczość. Przedstaw im szczegóły
ataku i wszelkie dostępne dowody, takie jak logi serwera, adresy IP atakujących itp. Możesz również zgłosić incydent do CERT Polska.
  • Skonsultuj się z ekspertem ds. bezpieczeństwa – jeśli jesteś przedsiębiorcą, warto skonsultować się z profesjonalistą ds. bezpieczeństwa, który pomoże w zabezpieczeniu twojej infrastruktury przed przyszłymi atakami DDoS.
Pamiętaj, że zgłoszenie ataku DDoS jest ważne nie tylko dla ochrony swojej infrastruktury, lecz także w celu pomocy organom ścigania i innym potencjalnym ofiarom cyberprzestępców.

Jeśli doświadczyłeś ataku DDoS i nie masz pewności, że żadne twoje dane nie dostały się w  ręce przestępców – dmuchaj na zimne. Kup jeden z pakietów Chroń PESEL, żeby otrzymać powiadomienie, jeśli ktoś będzie chciał wziąć kredyt na Twoje dane albo wykorzystać je do założenia firmy. Dzięki temu możesz znacząco zmniejszyć ryzyko przykrych konsekwencji prawnych i finansowych takich zdarzeń.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć