Czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego i kiedy warto z niego skorzystać?
Czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego?
Kiedy warto rozważyć refinansowanie kredytu hipotecznego?
- Znacząca zmiana sytuacji na rynku kredytów – jeśli w czasie zaciągania kredytu hipotecznego sytuacja gospodarcza w Polsce sprawiła, że oprocentowanie było bardzo wysokie w porównaniu z bieżącymi ofertami banków, refinansowanie może przynieść wymierne oszczędności. Skonsultuj z doradcą finansowym, czy refinansowanie kredytu hipotecznego ma sens przy danej różnicy w oprocentowaniu.
- Poprawa zdolności kredytowej – jeśli Twoja sytuacja finansowa się poprawiła od czasu zaciągnięcia pierwotnego kredytu, bank może zaproponować korzystniejsze warunki odzwierciedlające tę zmianę.
- Niezadowolenie z obsługi w dotychczasowym banku – jeśli nie odpowiada Ci jakość obsługi lub sposób komunikacji z obecnym bankiem, możesz rozważyć zmianę.
- Potrzeba wcześniejszej spłaty kredytu – chcesz albo musisz spłacić wcześniej zaciągnięty kredyt hipoteczny? Refinansowanie może Ci to ułatwić.
Jak przebiega proces refinansowania kredytu hipotecznego?
Jeśli Twój wniosek zostanie zaakceptowany i podpiszesz umowę, Twój dotychczasowy kredyt zostanie spłacony i będziesz regulować nowe raty. Efektem refinansowania jest wykreślenie dotychczasowej hipoteki z księgi wieczystej i ustanowienie nowego zabezpieczenia na rzecz banku, który aktualnie będzie obsługiwał Twój kredyt. Nowy kredyt spłacasz na takich warunkach, jak zostały określone w nowej umowie.
Dokumenty wymagane do refinansowania kredytu hipotecznego
Choć wymagania poszczególnych banków mogą się różnić, zazwyczaj do wniosku o refinansowanie kredytu hipotecznego należy dołączyć:
- dokumenty dotyczące aktualnego kredytu hipotecznego (umowa kredytowa, informacja o saldzie zadłużenia),
- dokumenty potwierdzające sytuację finansową kredytobiorcy (zaświadczenie o dochodach, wyciągi z rachunków bankowych),
- dokumenty związane z nieruchomością stanowiącą zabezpieczenie (wypis z księgi wieczystej, operat szacunkowy).
Refinansowanie kredytu hipotecznego wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, takich jak:
- opłata za wcześniejszą spłatę dotychczasowego kredytu (o ile taka została przewidziana w umowie),
- prowizja za udzielenie nowego kredytu,
- koszt wyceny nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie hipoteczne,
- opłaty związane z ustanowieniem nowej hipoteki (wpis do księgi wieczystej),
- ewentualne koszty ubezpieczenia pomostowego.
Refinansowanie a wkład własny
Czy refinansowanie kredytu hipotecznego się opłaca?
Warto pamiętać, że refinansowanie nie zawsze musi się wiązać z obniżeniem miesięcznej raty. Może ono również przynieść inne korzyści, takie jak:
- skrócenie okresu kredytowania,
- zmiana rodzaju oprocentowania (np. ze zmiennego na stałe),
- uzyskanie dodatkowej gotówki na inne cele.
Refinansowanie kredytu hipotecznego a konsolidacja kredytów
Decydując się na konsolidację, kredytobiorca może uzyskać obniżenie łącznej kwoty comiesięcznych rat, wydłużenie okresu spłaty oraz uproszczenie procesu obsługi zobowiązań. Z kolei refinansowanie kredytu hipotecznego skupia się na optymalizacji kosztów samego kredytu mieszkaniowego.
Czy można refinansować kredyt hipoteczny w tym samym banku?
W takim przypadku bank może zaproponować zmianę parametrów kredytu, takich jak oprocentowanie, marża czy okres kredytowania, bez konieczności spłacania całego zadłużenia. Efekt z perspektywy kredytobiorcy może być zbliżony do refinansowania, z tą różnicą, że nie dochodzi do zmiany instytucji finansowej. Nie trzeba też wtedy ponosić kosztów m.in. wykreślenia hipoteki i ustanowienia nowego zabezpieczenia.
Warto pamiętać, że banki są często skłonne do negocjacji, aby zatrzymać klienta. Dlatego przed podjęciem decyzji o refinansowaniu rozważ również tę opcję.
Refinansowanie kredytów walutowych
Bezpieczeństwo korzystania z usług i produktów bankowych
Niemałą popularnością wśród cyberprzestępców cieszy się ostatnio spoofing. Możesz otrzymać fałszywe telefony lub wiadomości od rzekomych przedstawicieli banku. Przestępcy mogą używać zaawansowanych technologii, aby numer telefonu czy adres e-mail wyglądały na zaufane. W przypadku refinansowania kredytu, zwykle przez cały proces będzie obsługiwał Cię jeden doradca. Miej to na uwadze, jeśli podczas rozmowy telefonicznej czy mailowo osoba podająca się za pracownika banku zapyta Cię o dane osobowe.
Nawet jeśli nie podajesz swoich danych osobowych postronnym i dbasz o ich bezpieczeństwo, pamiętaj, że mogą one mimo to zostać ujawnione. Wyciek danych może powodować, że przestępcy zechcą wziąć na nie pożyczkę albo założyć firmę. Żeby móc szybko zareagować w takiej sytuacji i zmniejszyć ryzyko przykrych konsekwencji, kup jeden z pakietów Chroń PESEL. Dzięki temu otrzymasz powiadomienie za każdym razem, gdy ktoś zechce zaciągnąć na Twoje dane kredyt, pożyczkę czy założyć działalność gospodarczą. W ramach pakietu będziesz też mieć możliwość sprawdzenia statusu zastrzeżenia numeru PESEL bez konieczności logowania do mObywatela.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).