9 Listopada 2019

Skradziona tożsamość - jak się zabezpieczyć? - ChronPESEL.pl

Udostępnij:
Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś przechwyci i wykorzysta Twoje dane osobowe? Jak przeciwdziałać takim sytuacjom? Sprawdź co zrobić w ChronPESEL.pl.

Czym jest skradziona tożsamość?

Kradzież tożsamości to poważne przestępstwo, które polega na nieuprawnionym pozyskaniu (poprzez wyłudzenie danych osobowych) i wykorzystaniu danych osobowych innej osoby w celu osiągnięcia korzyści np. finansowych. Żeby to osiągnąć przestępcy często wykorzystują informacje na nasz temat dostępne w sieci oraz próbują nas oszukać i wyłudzić, dane osobowe, takie jak numery kart kredytowych lub numer PESEL.

Przeczytaj również: Jak przestępcy mogą wykorzystać Twoje dane?

Informacje o skradzionych tożsamościach

Istnieje wiele sposobów, po jakie sięgają oszuści, żeby zdobyć nasze dane. Jednym z nich jest wykorzystanie dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Niestety często sami ułatwiamy złodziejom to zadanie, publikując zdjęcia dokumentów w sieci lub przechowując ich skany w słabo zabezpieczonych miejscach.

Kradzież danych a udowodnienie niewinności

Jeśli padniemy ofiarą kradzieży tożsamości, udowodnienie swojej niewinności może być trudne i czasochłonne. Oszuści mogą zaciągnąć zobowiązania finansowe, pozostawiając nas z długami i problemami prawnymi. W takiej sytuacji ważne jest, aby szybko zgłosić kradzież tożsamości odpowiednim organom ścigania i skonsultować się z prawnikiem, który pomoże nam chronić nasze prawa i udowodnić, że nie jesteśmy sprawcami tych działań.

Oszustwo na "dowód kolekcjonerski"

Jednym ze znanych sposobów kradzieży tożsamości jest oszustwo na tzw. "dowód kolekcjonerski". Oszuści, którzy znają nasze imię i nazwisko oraz zdobyli numer PESEL mogą wyrobić sobie tzw. dowód kolekcjonerski. Dokument nie tylko będzie zawierał nasze dane, ale może być także wykorzystany do zaciągnięcia różnych zobowiązań finansowych.

Sprawdź też: Jak utworzyć bezpieczne hasło?

Jak chronić swoje dane?

W obliczu rosnącego zagrożenia kradzieży tożsamości istnieje wiele działań, które możemy podjąć, aby chronić nasze dane osobowe. Oto kilka praktycznych sposobów:

1. Zachowujmy ostrożność w sieci

Nie reagujmy na podejrzane wiadomości oraz nie udostępniajmy danych osobowych w sytuacjach, które tego nie wymagają.

2. Stosujmy unikalne, silne hasła do logowania

Unikaj oczywistych kombinacji, takich jak daty urodzenia czy imiona bliskich oraz nie stosujmy ich jednego hasła w kilku miejscach. Zadbajmy także o bezpieczne zakupy online.

3. Monitorujmy swoje konta oraz numer PESEL

Regularnie sprawdzajmy stan swoich kont bankowych i kart kredytowych, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości lub nieautoryzowane transakcje. Monitorujmy także aktywność kredytową w bazie Krajowego Rejestru Długów naszego numeru PESEL.

Sposoby na przeciwdziałanie kradzieży danych

Ponadto, istnieje kilka skutecznych sposobów na przeciwdziałanie kradzieży danych w Internecie i nie tylko:

1. Unikaj udostępniania danych osobowych w publicznych miejscach oraz w sieci, np. w mediach społecznościowych lub na formach internetowych.

2. Zabezpieczmy swoje urządzenia elektroniczne. Włączmy blokadę hasła lub funkcję rozpoznawania twarzy na smartfonie czy tablecie, aby utrudnić nieuprawniony dostęp do danych. Korzystajmy z podwójnego uwierzytelnienia podczas logowania.

3. Przechowujmy dokumenty tożsamości i inne poufne informacje w bezpiecznym miejscu, np. w sejfie lub zabezpieczonym folderze na komputerze.

Sprawdź, czy ktoś próbował wykorzystać Twoje dane

Regularne monitorowanie aktywności naszego numeru PESEL w bazie Krajowego Rejestru Długów pozwoli zareagować od razu w przypadku, gdy ktoś będzie próbował go wykorzystać. Instytucje finansowe, takie jak bank lub firma pożyczkowa, przed podpisaniem umowy sprawdzają, czy klient nie figuruje w bazie KRZ jako dłużnik. Żeby to zrobić potrzebna jest jednak jego zgoda. Dlatego w momencie otrzymania informacji, że ktoś weryfikuje nasz numer PESEL, podczas gdy my jesteśmy w zupełnie innym miejscu, powinniśmy, jak najszybciej zareagować.

Pamiętaj o ChronPESEL.pl

Chroń Pesel to pakiet usług, których głównym zadaniem jest zwiększenie ochrony przed wyłudzeniami lub ich skutkami. W zależności od wybranego pakietu, możemy liczyć na powiadomienia o jakichkolwiek zmianach dotyczących naszego numeru PESEL w bazie Krajowego Rejestru Długów oraz w sytuacji, gdy ktoś próbuje założyć na nas firmę, a także na wsparcie specjalistów w zakresie prawa, którzy doradzą, co zrobić w przypadku wyłudzenia.

Wróć do aktualności