14 Grudnia 2023

Wydruk z konta bankowego – kto i w jakich sytuacjach może o niego poprosić?

Udostępnij:
Obecnie większość transakcji finansowych odbywa się elektronicznie, a dostęp do informacji o finansach jest niezwykle ważny. Jeden z dokumentów, które dają ci wgląd w twoje finanse, to wyciąg z konta bankowego. Sprawdź, czym jest wyciąg z konta, co zawiera oraz w jaki sposób go wygenerować. Dowiedz się, kiedy ktoś może poprosić cię o wyciąg z konta i jak przestępcy wykorzystują ten dokument.

Co to jest wyciąg z konta bankowego?

Wyciąg z konta bankowego jest dokumentem, który przedstawia szczegółowe informacje o transakcjach finansowych na twoim koncie bankowym. Może mieć on formę papierową lub elektroniczną. Wyciąg z konta to zestawienie operacji, które zostały przeprowadzone na koncie w określonym okresie (na ogół w ostatnim miesiącu). Jest ważnym narzędziem, które pozwala ci śledzić wydatki, wpływy oraz saldo na koncie.

Wyciąg z konta stanowi również istotny dokument z punktu widzenia analizy zdolności kredytowej. Jest dokumentem, na podstawie którego banki często potwierdzają wysokość twoich miesięcznych wpływów, a następnie m.in. na tej podstawie wydają decyzję o ewentualnym przyznaniu wnioskowanej kwoty. Oczywiście nie w każdej sytuacji wyciąg z konta jest wystarczający – szczególnie w przypadku kredytów na większe kwoty banki wymagają dodatkowo dostarczenia wielu innych dokumentów potwierdzających twoją zdolność do bieżącej spłaty zadłużenia.

Co zawiera wyciąg z konta?

Wyciąg z konta bankowego zawiera szereg informacji dotyczących twoich transakcji finansowych. Przede wszystkim znajdują się na nim szczegóły dotyczące każdej operacji, takie jak data, kwota, tytuł płatności oraz numer konta, z którego lub na które dokonano transakcji. Wyciąg z konta może również zawierać informacje na temat opłat bankowych, odsetek naliczanych na koncie oraz dostępne saldo na koniec okresu objętego wyciągiem. W przypadku wyciągu elektronicznego można też znaleźć linki do szczegółowych danych dotyczących poszczególnych transakcji.

Skąd wziąć wyciąg z konta bankowego?

Wyciąg z konta bankowego można otrzymać na kilka sposobów. Pierwszym i jednocześnie najszybszym jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Większość banków umożliwia dostęp do wyciągów z konta w formie elektronicznej. Aby je pobrać lub wygenerować, wystarczy zalogować się do systemu bankowości internetowej i przejść do odpowiedniej zakładki, w której znaleźć można historię operacji rachunku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie w każdej sytuacji będziesz mógł się cofnąć w czasie o kilka miesięcy. Część banków udostępnia jedynie historię z ostatnich kilku miesięcy. Chęć wygenerowania wyciągów z ostatniego roku może się więc wiązać z koniecznością złożenia stosownego wniosku i nierzadko poniesienia dodatkowej opłaty.

Alternatywną metodą pozyskania wyciągu z konta jest wizyta w najbliższej placówce bankowej. Przed złożeniem prośby o wygenerowanie wyciągu za interesujący cię okres, zorientuj się, ile trzeba zapłacić za taką operację. Papierowe wyciągi są niestety dość kosztowne. Jeżeli konieczne będzie odtworzenie historii z kilku ostatnich lat, koszty mogą być liczone nawet w setkach złotych.

Kto może prosić o udostępnienie wyciągu bankowego?

Jest wiele sytuacji, w których różne podmioty mogą poprosić cię o udostępnienie wyciągu bankowego. Najczęściej są to:
  1. Instytucje finansowe – banki, firmy pożyczkowe lub inne instytucje finansowe mogą zażądać wyciągu z konta w celu oceny twojej wiarygodności kredytowej przed udzieleniem jakiegokolwiek finansowania.
  2. Urzędy skarbowe – urzędy skarbowe mogą poprosić o wyciąg z konta w celu weryfikacji twoich dochodów lub ewentualnych nieprawidłowości podatkowych.
  3. Sądy i organy ścigania – w przypadku postępowań sądowych lub śledztw prowadzonych przez organy ścigania mogą zaistnieć sytuacje, w których wyciąg z konta będzie wymagany jako dowód lub ślad transakcji.
Warto pamiętać, że zawsze przed udostępnieniem komukolwiek wyciągu z konta bankowego należy zweryfikować zasadność takiego kroku, a także zapoznać się z zasadami prywatności i ochrony danych. Pozwoli to upewnić się, że twoje dane będą bezpieczne i wykorzystane zgodnie z prawem.

Jak wyciągi bankowe wykorzystują cyberprzestępcy?

Cyberprzestępcy stosują dziś niezwykle wyrafinowane metody, co niestety przekłada się na wysoką skuteczność ich działań i stale rosnącą liczbę poszkodowanych. W jaki sposób wykorzystują wyciągi bankowe lub zawarte w nich informacje, aby okradać swoje ofiary? Do najpowszechniej wykorzystywanych sposobów zalicza się:
  1. Phishing – poprzez wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail czy SMS-ów cyberprzestępcy mogą podszywać się pod banki bądź inne instytucje finansowe i prosić o potwierdzenie danych do logowania lub przekazanie innych poufnych informacji. Wyciągi z konta są wykorzystywane do personalizacji tych wiadomości, by w ten sposób spotęgować wrażenie autentyczności i uśpić czujność ofiary.
  2. Malware – cyberprzestępcy mogą zainfekować twoje urządzenia złośliwym oprogramowaniem, które rejestruje, a następnie wysyła wszystkie wprowadzane przez ciebie dane, w tym dane logowania do kont bankowych. Nierozsądnie udostępnione wyciągi z konta mogą służyć do identyfikacji potencjalnych ofiar i dostarczenia spersonalizowanego złośliwego oprogramowania.
  3. Socjotechnika – cyberprzestępcy mogą wykorzystywać informacje z wyciągów z konta do manipulowania tobą za pomocą socjotechniki. Mogą np. dzwonić i – podając się za pracownika banku – pytać o konkretne transakcje. Robią to po to, by uwiarygodnić się w oczach ofiary i zrealizować założony sobie cel, czyli zdobyć dane do logowania lub inne poufne informacje.

Wymienione powyżej przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej. Oszustwa z wykorzystaniem wyciągów bankowych nieustannie ewoluują i stają się coraz bardziej wiarygodne. Jak się przed nimi bronić? Wprawdzie nie ma możliwości, by całkowicie wyeliminować ryzyko, jednak istnieje kilka sposobów na jego minimalizację. Niezwykle ważne jest bycie bardzo ostrożnym przy udostępnianiu komukolwiek swoich danych osobowych lub finansowych. Pamiętaj również o regularnym aktualizowaniu oprogramowania komputera i telefonu, korzystaniu z silnych haseł i dwuskładnikowej weryfikacji, a także o dokładnym weryfikowaniu otrzymywanych maili – szczególnie tych zawierających załączniki oraz podejrzane linki.

Zdarzają się tak wyrafinowane ataki, że poszkodowani nawet nie zdają sobie sprawy, że ich dane osobowe zostały skradzione i mogą posłużyć do wyłudzenia kredytu czy rejestracji działalności gospodarczej. Aby zmniejszyć ryzyko przykrych konsekwencji tego typu działań cyberprzestępców, możesz też skorzystać z jednego z pakietów Chroń PESEL. Dzięki naszym usługom dostaniesz powiadomienie od razu, kiedy ktoś sprawdzi cię w KRD albo będzie chciał założyć firmę na twój PESEL. To pozwoli ci szybciej podjąć właściwe kroki i zabezpieczyć swoje interesy.

Co zrobić w przypadku skutecznego ataku przestępców?

Jeśli padniesz ofiarą oszusta lub masz podejrzenia, że mogło do tego dojść, nie bagatelizuj problemu. Konsekwencje braku działań mogą okazać się niezwykle dotkliwe. Gdzie zgłosić oszustwo internetowe? O zaistniałej sytuacji należy oczywiście poinformować policję, jednak wcześniej warto zabezpieczyć jak najwięcej dowodów – np. zrzutów ekranu, wiadomości e-mail, nagranych rozmów lub potwierdzeń dokonanych transakcji. Im więcej dowodów zgromadzisz i im dokładniej opiszesz, co się stało, tym większe szanse na pozytywne zakończenie. Pamiętaj jednak, że ściganie oszustów internetowych jest z reguły zadaniem trudnym i czasochłonnym.

Po zgłoszeniu na policję i otrzymaniu numeru sprawy warto skontaktować się również z bankiem. Reklamacja w banku w przypadku oszustwa jest jak najbardziej możliwa i często skuteczna. Zgodnie z przepisami prawa to bank odpowiada za bezpieczeństwo powierzonych mu pieniędzy. Jeśli nie stwierdzi próby wyłudzenia środków przez klienta, zobowiązany jest do ich automatycznego zwrotu.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć