Przechowywanie haseł – najważniejsze zasady
Czym są hasła i dlaczego ich potrzebujemy?
Hasła to podstawa funkcjonowania systemów teleinformatycznych i nieodłączny element codzienności – bez nich nie zalogujesz się na pocztę elektroniczną, nie wstawisz zdjęć na portale społecznościowe, nie sprawdzisz elektronicznego dzienniczka swojego dziecka i w końcu nie dostaniesz się też do systemu, którego używasz w pracy. Ciągi znaków pomagają chronić dane osobowe i dzięki nim możesz bezpiecznie czuć się w sieci. Aby tak pozostało, musisz jednak zadbać o odpowiednie brzmienie oraz bezpieczne przechowywanie haseł.
- A czy odpowiednio chronisz swoje dane osobowe wrażliwe?
Jakich haseł nie używać? Najczęściej popełniane błędy
Podczas wymyślania haseł:
- zrezygnuj z oczywistych ciągów liter lub cyfr, np. „ABCD”, „1234”;
- nie używaj dat urodzenia, imion dzieci, współmałżonka czy ukochanego czworonoga;
- nie umieszczaj wielkich liter na początku hasła;
- nie używaj słów, które w oczywisty sposób kojarzą się z Tobą – np. swojego pseudonimu artystycznego, nazwy swojego bloga, stanowiska pracy etc.;
- nie używaj wyrażeń, które wiążą się z twoim hobby – pamiętaj, że informacje na temat twoich zainteresowań na portalach społecznościowych są widoczne dla szerokiego kręgu odbiorców.
Gdzie najlepiej przechowywać hasła?
Dobrym pomysłem może być zapisanie wszystkich haseł w pliku o zaszyfrowanej nazwie i mało oczywistej lokalizacji. Jednak musisz liczyć się z ryzykiem, że – np. w przypadku kradzieży laptopa – przestępca może znaleźć ten plik i uzyskać komplet potrzebnych informacji.
Dlatego najbezpieczniejszym miejscem, jakie do tej pory opracowano, jest menedżer haseł. To program, który przechowuje dostępy do wszystkich serwisów w zaszyfrowanej formie. Aby się do nich dostać, wystarczy zapamiętać jedno – bardzo złożone i silne – hasło. Najczęściej jest ono dodatkowo zabezpieczone poprzez uwierzytelnienie dwuskładnikowe tzn. po jego wpisaniu otrzymujesz jeszcze SMS-em kod weryfikacyjny, który musisz wpisać w odpowiednie pole. Po uruchomieniu menedżera, wszystkie okna logowań zostaną automatycznie uzupełnione, aby ułatwić ci dokonywanie transakcji płatniczych czy korzystanie z poczty elektronicznej.
Gdzie nie przechowywać haseł?
Ogromną pokusą jest zapisywanie haseł w pamięci przeglądarki i automatyczne uzupełnianie podczas każdej sesji. Praktyka ta ułatwi ci może codzienną pracę, ale gdy twój komputer dostanie się w niepowołane ręce, przestępca nie będzie musiał wysilać się, aby zdobyć hasło do banku czy serwisu społecznościowego.
Złudne poczucie bezpieczeństwa daje też plik z zapisanymi hasłami. Umieszczenie go na pulpicie i nadanie sugestywnej nazwy (np. „Moje hasła”) to bardzo kiepski pomysł!
- Dowiedz się także, jak robić bezpieczne zakupy w sieci i po czym rozpoznać fałszywe sklepy internetowe.
Jak bezpiecznie przechowywać hasło w telefonie?
Aby zabezpieczyć hasła na telefonie, użyj aplikacji do ich przechowywania. Działa ona na tej samej zasadzie jak menedżer haseł w komputerze – zapamiętanie jednego silnego hasła wystarczy, aby automatycznie logować się do wszystkich niezbędnych narzędzi w telefonie.
Jakie programy do przechowywania haseł wybrać?
Chcesz rozszerzyć swoją ochronę w sieci na inne obszary? Korzystaj z usług Chroń PESEL i regularnie otrzymuj powiadomienia, gdy ktoś będzie sprawdzał twoje dane w Biurze Informacji Kredytowej lub podejmie próbę założenia firmy w twoim imieniu.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).