22 Kwietnia 2020

Wyłudzenie danych osobowych - co zrobić? - ChronPESEL.pl

Udostępnij:
Jak przeciwdziałać wyłudzeniu danych osobowych? Na czym polega? Jak i gdzie zgłosić próbę wyłudzenia danych? Sprawdź co zrobić w ChronPESEL.pl.

Wyłudzenia danych osobowych wśród Polaków

W ostatnich latach wyłudzenie danych osobowych stało się coraz powszechniejsze wśród Polaków, stanowiąc poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa. Przestępcy coraz sprawniej wykorzystują różnorodne metody, takie jak phishing, aby zdobyć i wykorzystać informacje na nasze temat. Wzrost liczby przypadków wyłudzeń pokazuje konieczność prowadzenia działań zwiększających świadomość społecznej na temat zagrożeń i sposób walki z nimi.

Cyberprzestępcy wykorzystują COVID-19

55 proc. Polaków na swoim przykładzie zauważyło, że w czasie pandemii koronawirusa nastąpiło natężenie wysyłki fałszywych wiadomości służących wyłudzeniu ich danych osobowych. Rosnącą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także statystyki CERT Polska, który uruchomił w czasie pandemii serwis z listą podejrzanych stron, których liczba rośnie z każdym dniem.

Jak przeciwdziałać wyłudzeniu danych?

W dobie rosnącej liczby przestępstw związanych z wyłudzaniem danych osobowych, ważne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa. Oto kilka skutecznych sposobów, jak przeciwdziałać wyłudzeniu danych osobowych.

1. Zachowajmy czujność

Po pierwsze, należy być świadomym zagrożeń i zawsze zachowywać czujność w sytuacjach codziennych oraz w Internecie. Nie podawajmy swoich danych osobowych na nieznanych stronach internetowych, ani w odpowiedzi na podejrzane e-maile czy wiadomości. Pamiętajmy, że instytucje finansowe i organizacje nie proszą o przekazanie poufnych informacji drogą elektroniczną.

2. Nie dajmy się nabrać na fałszywe wiadomości

Nie otwierajmy załączników, ani linków pochodzących od nieznanych nadawców. To popularna metoda wyłudzania danych osobowych. Bądźmy ostrożni również w przypadku podejrzanych wiadomości od znajomych – oszuści mogą się pod nich podszywać.

3. Nie udostępniajmy danych osobowych w sytuacjach, które tego nie wymagają

Unikajmy publikowania informacji, takich jak pełne imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu czy daty urodzenia. Przestępcy mogą wykorzystać te dane do kradzieży tożsamości lub celów niepożądanych.

Ostrożnie korzystajmy także z mediów społecznościowych. Warto zwracać uwagę na to, co dokładnie tam publikujemy. Zawsze warto się zastanowić przed publikacją zdjęcie lub wpisu, czy nie zdradzają one zbyt dużo informacji na nasz temat, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.

4. Monitorujmy stan swoich finansów oraz aktywność numeru PESEL

Ważne jest również regularne sprawdzanie swoich kont bankowych i kart kredytowych w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Jeśli zauważymy podejrzane transakcje lub nieznane obciążenia, powinniśmy natychmiast skontaktować się z odpowiednimi instytucjami finansowymi.

Warto monitorować także aktywność kredytową swojego numeru PESEL. Dzięki temu, będziemy wiedzieć, kiedy ktoś sprawdzał nas w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. To z kolei ułatwi nam szybką reakcję w sytuacji, gdy oszuści będą próbowali zaciągnąć zobowiązanie finansowa na nasze nazwisko.

5. Zadbajmy o edukację w zakresie ochrony danych osobowych

Świadomość zagrożeń i znajomość praktyk bezpieczeństwa są kluczowe w zapobieganiu wyłudzeniom danych osobowych. Dzielmy się tą wiedzą z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, aby pomóc im zrozumieć, jakie działania mogą podjąć w celu ochrony swoich danych. Nie zapominajmy także o tym, żeby samemu stale się dokształcać.

Bezpieczeństwo danych u Polaków

Wydawać by się mogło, że większość z nas wie, jak zadbać o bezpieczeństwa danych. Jak wynika z przeprowadzonego badania, 60% Polaków deklaruje, że jest świadoma tego, że w czasie epidemii są bardziej narażeni na wyłudzenie swoich danych. 88% z nas twierdzi, że wie, jak rozpoznać fałszywą informację z banku.

Nie wszystko jednak zależy od nas samych. Nawet najostrożniejsi użytkownicy Internetu nie będą w stanie zapobiec sytuacji, w której dojdzie do wycieku danych osobowych, z jednego z serwisów, z których korzystamy lub instytucji, której te informacje musieliśmy wcześniej powierzyć. W takich przypadkach jedyne, co może zrobić, to odpowiednio szybko reagować.

Sprawdź też: Oszustwo na BLIK – nie daj się oszukać

Co zrobić przy podejrzeniu wyłudzenia danych?

Jeśli podejrzewamy, że nasze dane osobowe zostały skradzione lub wykorzystane bez naszej zgody, powinniśmy niezwłocznie zgłosić to odpowiednim organom ścigania i instytucjom finansowym oraz zweryfikować w bazie Krajowego Rejestru Długów, czy ktoś nie próbował ich już wykorzystać. Im szybciej podejmiemy działania, tym większa szansa na zminimalizowanie szkód.

Sposoby wyłudzenia danych

Przestępcy od zawsze starają się wykorzystać bieżące tematy społeczne, które angażują ludzi do tego, by zarobić na ich emocjach. Dlatego od momentu pojawienia się pierwszych przypadków zachorowań w Polsce jesteśmy zalewani pojawiającymi się w sieci ofertami kupna produktów, które mają nas uchronić przed COVID-19.

Najpopularniejsze są specjalne „antywirusowe” maseczki, szczepionki i suplementy rzekomo hamujące rozwój choroby. Przestępcy liczą na to, że nieostrożni internauci ujawnią w ten sposób informacje, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL lub adres domowy, które będzie można potem wykorzystać.

Zobacz także: Spoofing – jak się bronić?

Jak zgłosić próbę wyłudzenia danych osobowych?

W przypadku, gdy doświadczymy próby wyłudzenia danych osobowych, powinniśmy zgłosić się na policję, do naszego banku oraz do instytucji, np. CERT Polska, które publikują na bieżąco ostrzeżenia na temat nowych metod cyberprzestępców oraz podejrzanych stron.

Nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych możesz zgłosić przez Internet lub w urzędzie. W tym pierwszym przypadku potrzebujesz profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego albo e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość.

Warto ostrzec także naszych najbliższych. Dzięki temu, więcej osób będzie przygotowanych do starcia z przestępcami.

Co grozi za wyłudzenie danych?

Wyłudzone dane mogą być wykorzystane przez przestępców na przykład do zaciągnięcia kredytu, pożyczki, zakupu sprzętu elektronicznego lub do założenia firmy. Wszystko na nasze nazwisko i numer PESEL. O negatywnych konsekwencjach kradzieży danych dowiemy się dopiero po otrzymaniu wezwania do spłaty zobowiązania, którego sami nigdy nie zaciągaliśmy.

Część przestępców stara się także wykorzystać wyłudzone dane do tego, żeby nas szantażować lub podszywając się pod nas, próbować oszukać także naszych bliskich. Dlatego warto zadbać o to, byśmy zarówno my, jak i rodzina oraz przyjaciele, wiedzieli, jak zachować się w takich sytuacjach. Na pewno pomogą opisane wcześniej zasady bezpieczeństwa.
Wróć do aktualności