8 Marca 2022

#4 CYBER ALERT NEWS: Jak utworzyć bezpieczne hasło?

Udostępnij:
Korzystanie z silnych haseł to warunek konieczny do tego, żeby zwiększyć ochronę swojej tożsamości w sieci. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposób na to, żeby utrudnić zadanie cyberprzestępcom próbującym włamać się na nasze konto.

Co warto wiedzieć:


Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ponad 20 proc. Polaków zmienia hasło do konta bankowego raz w miesiącu lub częściej, 1/3 osób robi to raz na pół roku. Natomiast 22 proc. nigdy tego nie zrobiło. Jeszcze rzadziej zmieniamy hasła do skrzynki mailowej i portali społecznościowych. Równocześnie blisko 2/3 badanych zadeklarowało, że używa bardzo trudnych lub trudnych haseł dostępu do serwisów. Niepokoić może z kolei fakt, że nieco ponad 1/3 osób badanych wykorzystuje jednakowe hasła w różnych serwisach.

Raport „Zagrożenia bezpieczeństwa i ochrony danych zdaniem Polaków”, I kwartał 2021 r.

Bezpieczne hasło:


1. Tworząc silne hasło powinniśmy przede wszystkim unikać zwrotów, które mogą być łatwe do odgadnięcia, np. "12345", jedendwatrzy", "qwerty" oraz imion i nazwisk osób bliskich lub zwierząt domowych.

2. Według najnowszych rekomendacji CERT Polska, przy tworzeniu silnego hasła, które będziemy w stanie zapamiętać, warto używać zasady pełnych zdań, które składają się przynajmniej z pięciu słów. Oczywiście należy zrezygnować z popularnych cytatów lub powiedzień. Te mogą posłużyć jako inspiracja pod warunkiem, że lekko je zmodyfikujemy, np. KtoPodKimDolkiLata. Specjaliści polecają również mieszanie języków, np. TrzyDuzeCzerwoneAmazingJablka.

Sprawdź też: Nie daj się oszukać przed świętami

3. Pamiętajmy, żeby nie używać jednego hasła w kilku miejscach. W takim wypadku wystarczy bowiem złamać je raz, żeby zyskać dostęp do wszystkich naszych danych. Aby poradzić sobie z dużą liczbą haseł, korzystajmy z programów do zarządzania hasłami (menedżer hasła).

4. Nie należy przesadzać z częstotliwością zmiany hasła, ponieważ trudno nam będzie co chwilę wymyślać coś skomplikowanego i będziemy bardziej skłonni do wybierania drogi na skróty lub zapisywania ich w niezabezpieczonych miejscach.

5. Hasło należy bezwzględnie zmienić w sytuacji, w której mamy chociaż cień podejrzenia, że ktoś mógł nam je wykraść.

Co zrobić, gdy dojdzie do wycieku z serwisu internetowego, w którym masz konto?


1. Zmień hasło dostępu do serwisu, z którego wyciekły Twoje dane.

2. Zaraz potem, jak najszybciej sprawdź, czy ktoś nie próbował już wykorzystać zdobytych danych. W tym celu aktywuj monitoring swojego numeru PESEL w serwisie ChronPESEL.pl. Możesz to zrobić w szybki i łatwy sposób TUTAJ lub dzwoniąc na numer 71 773 78 00. Po zarejestrowaniu się w serwisie ChronPESEL.pl, sprawdzisz, kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprawdzał twój PESEL w Krajowym Rejestrze Długów oraz włączysz usługę powiadamiania o takim zapytaniu.

3. Przeanalizuj raport z serwisu ChronPESEL.pl. Zwróć uwagę na informacje dotyczące tego, kto sprawdzał twoje dane w bazie Krajowego Rejestru Długów. Weryfikacja numeru PESEL to standardowa procedura przed podpisaniem umowy m.in. z firmą pożyczkową, leasingową lub przed zakupem sprzętu na raty w sklepie elektronicznym. Jeśli więc otrzymasz raport, z którego będzie wynikało, że ktoś pytał o Ciebie w Krajowym Rejestrze Długów, a Ty nie udzielałeś temu podmiotowi stosownego upoważnienia, to  będzie to sygnał, że ktoś najprawdopodobniej  próbował wykorzystać twoje dane i podszyć się pod ciebie. W takim wypadku trzeba natychmiast reagować. Konsultant w serwisie ChronPESEL.pl pomoże ci podjąć odpowiednie działania i prześle  wzory dokumentów.

4. Pamiętaj, że uruchomienie jakiegokolwiek kredytu w banku wiąże się z otwarciem rachunku. Więc, jeśli znalazłeś w wyżej omawianym raporcie zapytanie z banku, skorzystaj z usługi, dzięki której ustalisz listę rachunków na Twoim koncie bankowym. Zrobisz to w oddziale dowolnego banku – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Usługa jest płatna w zależności od taryfy banku.

5. Przede wszystkim pamiętaj, że niezależnie od tego, co się wydarzy, możesz liczyć na pomoc ekspertów serwisu ChronPESEL.pl, którzy pomogą ci krok po kroku zwiększyć bezpieczeństwo  Twoich danych osobowych i dzięki temu uniknąć negatywnych konsekwencji w sytuacji, w której ktoś próbował je wykorzystać.

Zobacz również: Polacy nie wiedzą, gdzie zostawili swoje dane osobowe


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć