Uwaga na fałszywe kody QR na parkomatach
MIEJ SWOJE DANE POD KONTROLĄ
W rezultacie ZDiUM zachęca kierowców do korzystania z oficjalnych dostępnych metod wnoszenia opłat. Takich jak gotówka, karty płatnicze, BLIK lub przy pomocy właściwych aplikacji mobilnych, które umożliwiają dokonywanie płatności za parkowanie w SPP i ŚSPP.
Przed tą metodą stosowaną przez cyberprzestępców ostrzegają również eksperci NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy). Polega na podszywaniu się pod portale przeznaczone do wnoszenia opłat parkingowych. W tym celu fałszywe kody QR naklejane są na parkometry, po których zeskanowaniu potencjalne ofiary przekierowywane są na spreparowane strony internetowe, gdzie aby zapłacić za parkowanie, należy podać dane do karty płatniczej.
Aby uniknąć problemów, warto zawsze sprawdzać, czy kody QR są prawdziwe. Jeśli tak, powinny znajdować się na oficjalnej tabliczce parkingowej – radzą eksperci NASK. Z kolei, gdy naklejka wygląda podejrzanie, nie powinniśmy jej skanować.
W takim przypadku lepiej zapłacić za pośrednictwem oficjalnej aplikacji operatora parkingu, czy też jednej z dostępnych bezpiecznych aplikacji mobilnych służących do dokonywania tego rodzaju opłat. Dzięki temu całkowicie możemy zrezygnować z korzystania z kodu QR, którego prawdziwość budzi nasze wątpliwości.
Źródła: