7 Listopada 2023

Wzrost ataków phishingowych spowodowany sztuczną inteligencją

Udostępnij:
Od czasu uruchomienia ChatGPT ilość e-maili phishingowych wzrosła o 1 265% - wynika z raportu firmy specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie. Patrick Harr z SlashNext ujawnia, jak eksperci ds. cyberbezpieczeństwa mogą wykorzystać AI do walki z tym zagrożeniem.

Wprowadzenie generatywnej sztucznej inteligencji, takiej jak ChatGPT od firmy OpenAI, przyniosło rewolucję w wielu dziedzinach życia, ale także skutkuje wzrostem oszustw. Według raportu opublikowanego przez firmę specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie, SlashNext, ilość e-maili phishingowych drastycznie wzrosła o 1 265% od uruchomienia ChatGPT. Czy sztuczna inteligencja stała się narzędziem dla cyberprzestępców?

Patrick Harr, dyrektor generalny SlashNext, ujawnił, że od wprowadzenia ChatGPT zanotowano znaczący wzrost ataków phishingowych. Te niebezpieczne działania cyberprzestępców obejmują fałszywe strony internetowe, e-maile, SMS-y i wiadomości w komunikatorach społecznościowych, które podszywają się pod renomowane źródła. Ataki phishingowe mogą prowadzić do przeniesienia ofiary na złośliwe witryny internetowe, zachęcać do podpisania transakcji za pomocą portfeli kryptograficznych i w ten sposób kraść klucze prywatne oraz środki.

Warto zastanowić się, jak rozwiązać narastający problem. Patrick Harr z SlashNext sugeruje, że eksperci ds. cyberbezpieczeństwa powinni wykorzystać technologię sztucznej inteligencji do walki z zagrożeniami. Integracja AI w programy bezpieczeństwa pozwoli na ciągłe przeszukiwanie kanałów przesyłania wiadomości w celu wykrywania i eliminowania potencjalnych zagrożeń. Harr podkreśla, że jego firma już korzysta z AI do wykrywania, blokowania i przewidywania przyszłych ataków, ale przewiduje, że w przyszłości przeciwdziałanie atakom cybernetycznym stanie się jeszcze trudniejsze niż instruowanie ChatGPT do wykrywania zagrożeń. Walka z rosnącą falą phishingu wymagać będzie bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Źródło: CrypS.
Wróć do aktualności