2 Marca 2022

Cyber Alert News #3
Zwiększ czujność przed możliwymi atakami cybernetycznymi

Udostępnij:
W związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni do 4 marca 2022 r. na terenie całego kraju obowiązuje trzeci stopień alarmowy o nazwie CHARLIE-CRP. Z tego powodu wszyscy powinniśmy wzmóc naszą czujność w sieci.
Z powodu obecnej sytuacji na Ukrainie oraz ogłoszenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP (trzeci, z czterech, stopień alarmowy dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni) zespół CERT Polska zaleca zastosowanie konkretnych rozwiązań, które zwiększą nasze bezpieczeństwo w sieci.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ, jak zaznacza serwis Niebezpiecznik, wojna za wschodnią granicą wpływa na bezpieczeństwo także polskiego Internetu i może się wiązać ze skutkami cyberataków skierowanych zarówno przeciwko Ukrainie jak i krajom sojuszniczym.

O czym zatem warto pamiętać, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Internecie?

1. Przede wszystkim powinniśmy być wyczuleni na wszelkie sensacyjne wiadomości, zachęcające do podjęcia jakiegoś natychmiastowego działania. Wszystkie informacje należy weryfikować w kilku źródłach.
2.  Trzeba także, jeszcze bardziej niż wcześniej, uważać na wszelkie linki umieszczone w SMS-ach lub wiadomościach e-mail. Szczególnie na takie, które zachęcają nas do konkretnego działania, np. podania danych osobowych lub danych do logowania w banku.
3. Warto zadbać o to, by mieć kopię zapasową swoich plików i aktualne wersje wszystkich oprogramowania na wszystkich swoich urządzeniach elektronicznych.
4. Powinniśmy zabezpieczyć naszą skrzynkę e-mail oraz konta w mediach społecznościowych. W tym celu należy zadbać o silne i bezpieczne hasło oraz o podwójne uwierzytelnienie.
5. W dzisiejszych czasach wiedza i świadomość zwiększa bezpieczeństwo, dlatego powinniśmy także śledzić na bieżąco wszystkie ostrzeżenia na temat nowych sposób na oszustwa stosowanych przez cyberprzestępców.

Wprowadzony 21 lutego 2022 r. CHARLIE-CRP będzie obowiązywał do 4 marca 2022 r. do północy. Poprzedni stopień alarmowy ALFA-CRP (pierwszy z czterech) został ogłoszony 15 lutego. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).

Źródło:
https://niebezpiecznik.pl/post/wojna-rosji-z-ukraina-a-cyberbezpieczenstwo-w-polsce-kilka-rad/
https://csirt-mon.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/rekomendacje-w-zwiazku-ze-zwiekszonym-zagrozeniem-w-cyberprzestrzeni-wywolanym-rosyjska-agresja-zbrojna-na-ukraine/
Wróć do aktualności