23 Lutego 2022

Cyber Alert News #2
Przestępcy wyłudzają pieniądze zachęcając do… uruchomienia usługi bezpieczeństwa

Udostępnij:
CSIRT KNF ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod banki. Cyberprzestępcy wysyłają e-maile zachęcające m.in. do… uruchomienia usługi bezpieczeństwa. Wystarczy kliknąć w przesłany link i udostępnić dane, żeby pożegnać się ze środkami na swoim koncie.
Jak można przeczytać w komunikacie zespołu cyberbezpieczeństwo Komisji Nadzoru Finansowego, oszuści nadal podszywają się pod banki. Część klientów otrzymała w ostatnim czasie e-maila z linkiem do aktywacji nowej usługi bezpieczeństwa.

Inni kuszeni są z kolei dodatkowym limitem na karcie. Podobnie, jak w pierwszym przypadku, otrzymane wiadomości zachęcają do kliknięcia w przesłany link, który kieruje nas na fałszywą stronę banku. Jeśli damy się na to nabrać i podamy tam dane do logowania, oszuści zyskają dostęp do wszystkich środków na naszym koncie.

Wracają oszustwa na BLIK
To nie pierwszy raz, kiedy przestępcy podszywają się pod pracowników banków. W czerwcu ostrzegaliśmy przed oszustwami na BLIK oraz telefonami od fałszywych konsultantów, którzy pod pretekstem powstrzymania próby wyłudzenie prosili o podanie naszych danych w celu weryfikacji, czy jesteśmy prawdziwym właścicielem konta.

W takich sytuacjach trzeba zachować szczególną ostrożność. Dlatego dołączamy się do apelu specjalistów KNF i ostrzegamy przed klikaniem w podejrzane linki oraz podawaniem danych osobowych lub danych do logowania w banku na niezweryfikowanych stronach. Przestępcy mogą bowiem wykorzystać te informację na wiele sposobów.

Aby zwiększyć swoją ochronę i ograniczyć ryzyko oszustwa warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

O tym, że to realna zagrożenie świadczy opublikowany niedawno raport Narodowego Banku Polskiego. Wynika z niego, że tylko w III kwartale 2020 r. zarejestrowano 7709 oszustw przy użyciu polecenia przelewu. W porównaniu z wcześniejszmy kwartałem ta liczba wzrosła aż o 53,6 procent. W wyniku tego z naszych kont, tylko między lipcem a sierpniem 2021 r., zniknęło prawie 32 mln zł.

Źródło:
https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/bank-millennium-i-santander-bank-polska-csirt-knf-ostrzega-przed-wiadomosciami-e-mail-od-oszustow-5608394

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy/marketingowy i ma na celu zachęcenie do nabycia usług Chroń PESEL świadczonych przez Kaczmarski Group Sp. J. oraz jej partnerów, tj. KRD BIG S.A. oraz TU Europa S.A. Materiał ten nie ma charakteru konsultingowego i nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakichkolwiek decyzji. Rekomendowane jest zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami świadczenia usług Chroń PESEL, określonymi w odpowiednich Regulaminach, Ogólnych Warunkach, Warunkach ubezpieczenia oraz Cennikach (dostępnych na stronach internetowych chronpesel.pl).
Wróć do aktualności